Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Serebral Palsi Hastalığı

Serebral Palsi Hastalığı

Serebral Palsi (SP) beynin bir kısmının doğum öncesinde, esnasında veya sırasında aldığı zarardan dolayı ortaya çıkan rahatsızlıktır. Hayat boyu sürmesinin yanı sıra tedavisi günümüzde henüz bulunamamıştır. Beynin kaslara verdiği emirler yerine getirilmediği için hareketlerde ve duruşlarda kalıcı bozukluklar meydana gelir. Her ne kadar serebral palsi hastalığına yakalanan çocukların bir kısmında hastalık nedenleri bulunamasa da en çok kaydedilen sebepler arasında yetersiz oksijene maruz kalma, düşük doğum ağırlıkları, enfeksiyon ve beyin kanamaları gösterilir. Serebral palsi hastalığına sahip olan çocuklar normal zekaya sahip olabilir ve fazla rağbet gösterilirse hastalığın bıraktığı etkiler minimuma indirgenebilir. Bu hastalığa sahip olan çocukları toplumdan ayrıştırmamalı tam aksine onları topluma kazandırmak gerektirmektedir.

 

Serebral Palsiye Yol Açan Faktörler
 

Yapılan araştırmalar sonucu her üç yüz çocuktan sadece birinde görülen serebral palsi hiçbir neden olmadan kendini gösterebilir. Motor işlevlerinin görevini yürüten beyin bölgelerinde anormallik gelişir ve hasar meydana gelir. Şayet anne gebelik sırasında enfeksiyon geçiriyorsa bu durum ehemmiyet içerir. Enfeksiyon bebeğin beyin dokusuna ulaştığı anda bebekte serebral palsi gözükmesi kaçınılmaz olabilir. Bunun yanında damar tıkanmaları ve beyin kanaması hamilelikteki nedenlerden sadece birkaçıdır. Türkiye'deki doktorların belirttiği en sık görülme tipi ise doğum esnasında bebeğin yeterli oksijen alamaması ve bebeğin mor olarak doğmasıdır. Ayrıca doğum esasında boğazına kordon dolanmış bebekler ve doğduğu anda ağlamayan bebeklerin ne yazık ki beyninde hasar gelişebilmektedir.

 

Serebral Palsi Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

 

Beyindeki nörolojik bozuklukları içeren serebral palsi hastalığı tanısı genellikle fizik muayene ile konulmaktadır. Bu aşamada doktorlar muayene esnasında, söz konusu hastalıktan şüphe edilen çocuğun doğum öncesi ve doğum esnasındaki hikayesini inceleyecektir. Hastalık için kesin tanının çocuk 6 ila 12 aylık olana kadar konulması önerilmez. Yani bu gelişim döneminde çocuğun el ve baş kontrolü, yürüme eylemleri gibi gelişimsel süreçlerinin tam yerine oturması beklenir. Bunun dışında yapılacak nörolojik muayeneler yani refleksleri ve beyin işlevlerinin değerlendirilmesi, röntgenler, kan testleri tanı konmak için yeterli muayenelerdendir. Erken dönemlerde çocuğun bakımını gerçekleştiren ebeveynler tarafından hastalık anormal hareketlerden bireyler tarafından kolayca fark edilebilir. Beyin dokusu uzuvlara hareketleri gereken yumuşaklıkta yaptırmadığı için kas hareketlerinde kısıtlılık önemli habercilerden olmaktadır. Bebeğin gelişiminin geç kalması hastalığın sinyallerini kolayca vermektedir. Yani anne ve babalar bebeğini sürekli olarak kontrol etmeli, bebek 3'üncü ayın sonunda baş kontrollerini gerektiği gibi sağlayamıyorsa, 5 ila 6 aylıkken destekli ve 7-8 aylıkken ise desteksiz oturma eylemini gerçekleştiremiyorsa şüphenmelidir.

 

Serebral Palsi hastalığı bir çocuktan diğer çocuğa geçmez bu toplumumuzda yanlış bilinen bir hikayedir. Üstelik serebral palsili anne ve babanın çocukları aynı hastalığa sahip olacak diye bir şart koşulamaz sadece belirlenemeyen nedenlerle veya belirlenen nedenler baş gösterdiğinde serebral palsi görülme oranı fazlasıyla yüksek olmaktadır. Serebral palsi hayat boyu sürer ve düzeltilemeyen bir vakadır. Bu nedenle, yapılacak tedaviler kas deformasyonlarını engellemek amacıyla yapılacaktır. Beyindeki hasar giderilemeyeceği için çocuğa verilecek destekler çocuğun toplum içerisindeki özgüvenini güçlendirecek cesaretlendirecek ve başka bireylere bağımlı bir şekilde yaşamamasını sağlayacaktır. Uygulanacak olan doğru ilaç tedavileri sayesinde yaşam kalitesi mutlak suretle artış gösterecektir. Eğer ki serebral palsili bir çocuğunuz var ise fizik tedavi ve rehabilitasyon ile çocuğunuzun bacaklarını ve kollarını rahatça kullanabilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bu konuyla ilgili uzman doktor görüşüne başvurmak istiyorsanız Rehberlik Araştırma üzerinden alanında uzman profesör ve doktorlardan ücretsiz destek talebi oluşturabilirsiniz.