Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Otizm Terapi ve Tedavi Süreci

Otizm Terapi Süreci

Otizm bir çeşit gelişim bozukluğu türüdür. Otizmli hastalar konuşmada, iletişim kurmada ve etkileşimde güçlük çekerler. Sıfır ile üç yaş arası dönemde teşhis edilen otizm rahatsızlığının kesin bir tedavisi olmadığı bilinir. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde yüzde yüz olarak tedavi mümkün olabilmektedir. Bazı vakalarda yüzde yüz çözüme ulaşılamasa bile otizmli bireyler sosyal hayata katılabilir hale gelebilirler.

 

Otizm tedavileri aradığınız zaman karşınıza birçok farklı yöntem ve teknik çıkacaktır. Ancak otizm her hastada farklı seyreden bir rahatsızlıktır. Bu nedenle her hastaya aynı teknikler uygulanmaz. Bazı teknikler bir hastada hızlı ilerleme görülmesine yol açarken bazı vakalarda durum farklı olabilir. Bu nedenle tedavi sürecini mutlaka uzman bir doktor gözetimi eşliğinde belirlemeniz gerekir. Aksi taktirde hem hastayı gereksiz yere yormuş olursunuz hem de gelişim ve ilerleme sürecinde zaman kaybetmiş olursunuz.

Otizm Tedavisi Nasıl Olur?

Otizm tedavisinde terapi süreci uzun ve sabır isteyen bir işlemdir. Otizmli bireye ilk önce öğrenme becerisi kazandırılır ve ardından otizmin belirtileri üzerinde çalışılmaya başlanır. Erken tanı ve teşhis otizm tedavisinde büyük rol oynar. Erken teşhis edilmiş olan otizmli hastalarda hastalık tamamen kontrol altına alınabilmektedir. Araştırmalar sonucunda otizmin bu zamana kadar kesin olarak kanıtlanmış tek tedavisi erken ve yoğun uygulanan tedavi sürecidir. Otizm tedavisi sırasında zaman zaman ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu durum genellikle anksiyete ve panik bozukluğu durumlarını yoğun yaşayan hastalarda görülür.

Otizm Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Otizm terapisinde birçok farklı yöntem ve teknik vardır. Bu teknikler bazı zamanlar bir arada uygulanırken bazıları ise tek başına ve yoğun olarak uygulanır. Hastanın tedavi süreci doktor kontrolünde belirlenir.

 

Otizmde en bilinen tedavi yöntemi duygusal bütünleşme terapisidir. Duygusal bütünleşme terapisindeki temel amaç otizmli bireyin zihinsel görevlerini arttırmaktır. Hastanın algılama, duyma, düşünme ve anlamlandırma becerileri üzerinde çalışılır. Böylece hastalığın temel sosyal etkileri azaltılmaya başlanır. Ancak bu tedavi yöntemin tedavi ettiği birçok vaka bulunmasına rağmen bazı doktorlar tarafından yanlış görülen bir tedavi yöntemidir. Hastaları fazlasıyla yoran bir tedavi süreci olduğu düşünülür. Yine de verdiği olumlu sonuçlar sebebi ile yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

 

Bir diğer tedavi yöntemi ise işitsel bütünleştirme tekniğidir. Bu teknik ile otizm terapi sürecinde hızlı ilerlemeler görülmektedir. Bu teknikte en temel amaç otizm hastasının ses algılama becerilerini kuvvetlendirmektir. Bu yöntemde ses hassasiyeti tespit edilir ve hastaya doğru işitme, anlamlandırma ve iletişim kurma yetenekleri kazandırılır.

 

Otizmde sıkça kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise müzik ile terapi yöntemidir. Otizm hastası olan bireye müzik terapisi ile duygusal düşünme, sözel yetenekler kazandırılma ve beden dili kullanımı gibi beceriler kazanacaktır. Sosyal hayat üzerinde etkili olan otizm belirtilerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla yapılan bir tedavidir. Birçok uzman görüşü bu tedavi yönteminin fayda sağlamayacağı yönündedir ancak tedavinin olumlu sonuçlar verdiği birçok vaka bulunmaktadır. Doktorunuza danışarak bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Otizmde Şaşırtıcı Tedavi Yöntemleri

Otizm sosyal yaşantıyı etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastalığın sosyal beceriler kazandırılarak etkileri azaltılır. Otizmin sosyal etkilerini azaltmak için sosyal hayat ile bütünleştirilmiş terapi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan en dikkat çekici olanı sanat terapisidir. Sanat terapisinde ilk amaç otizmli bireyin mental olarak rahatlamasıdır. Aynı zamanda bu tedavi yöntemi ile duygusal düşünme becerileri geliştirilir. Görsel ve işitsel becerileri destekleyen bu terapide seramik, heykel, resim gibi görsel sanatlardan faydalanılmaktadır. Bu sayede otizmli bireyin duygularını sanat ile ifade etmesi sağlanmaktadır.