Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Otizm Tedavisi, Otizm Nasıl Tedavi Edilir?

Otizm Tedavisi

Otizm erken teşhis edildiği zaman önemli ölçüde tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlk 3 yaş döneminde fark edilen bu hastalık erken tedavi ile büyük ölçüde tedavi edilir. Otizmin günlük hayatı etkileyen önemli belirtileri uygun tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile minimum seviyeye indirgenebilir. Bu nedenle otizmli çocukların tedavisinde doğru teknik ve yöntemlerin uygulanması önemlidir.

Otizm Belirtileri

Otizm 0 ila 3 yaş arası dönemde sıklıkla aileler tarafından fark edilir. Çocukta iletişim kurmada isteksizlik ve konuşmada yetersizlik görülür. Otizmli çocuklar göz teması kurmaktan, söylenilenlere tepki vermekten ve iletişim başlatmaktan kaçınırlar. Konuşmaya yaşıtlarına göre daha geç başlarlar veya 3 yaşa kadar konuşmayabilirler. Bu gibi durumlarda ailelerin farkındalığı ve dikkati hastalığın teşhisinde önemli bir role sahiptir. Eğer otizm teşhisi konulduysa ilk yapılması gereken ailelerin bu hastalık hakkında bilgilendirilmesidir. Ardından uzman doktorlar eşliğinde bir tedavi süreci planlanması gerekir.

Otizmde Tedavi

Geçmiş araştırmalara ve söylenilenlere dayanarak otizmin tamamen tedavi edilen bir hastalık olmadığı bilinir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar ve tedavi sonuçları otizmin yüzde yüz tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu işaret etmeye başlamıştır. Ancak bu tedavi yöntemleri her hastada aynı sonucu vermemektedir. Çünkü her bireyde otizm hastalığının seyri birbirlerinden farklı olmaktadır. Bu nedenle otizm tedavilerinde kesin çözüm garanti edilememekle birlikte yüzde yüz iyileşme ihtimali bulunmaktadır.

 

Uzmanlar birçok vaka üzerinde yaptıkları araştırmalar ile tedavilerin yüzde yüz veya yüzde doksan oranında sonuç verdiğini gözlemlemeye başlamıştır. Bu durum otizmli bireylerin tamamen hastalığın olumsuz etkilerinden kurtulabilecekleri ve sosyal hayata adapte olabilecekleri anlamına gelmektedir.

Otizmin Tedavi Yöntemleri

Otizmli kişilerin yıllar boyunca düzenli olarak tedavi görmeleri gerekmektedir. Otizmde kendi başına öğrenme az olduğu için, tedaviler bu becerileri çocuklara kazandırmayı amaçlamaktadır. Kendi başına öğrenme becerisi kazandırılan çocuklara aynı zamanda iletişim kurma becerileri tedaviler sırasında kazandırılmaktadır.

 

Otizmde tedavinin ilk adımı otizmin temel ve keskin belirtilerini ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Otizm spektrum bozukluğu olan kişilerde panik bozukluklar, anksiyete ve panik ataklar görülmektedir. Öncelikle psikiyatrik otizm tedavileri ile bu sorunlar çözülmeye çalışılır. Aynı zamanda otizmli bireyler aşırı sinir ve öfke nöbetleri geçirmektedir. Psikiyatrik tedavilerde sosyal hayatı etkileyecek olan problemler çözümlenmeye çalışılır. Yapılacak diğer tedavi adımları için ilk önce panik atak ve sinir nöbetlerinin önüne geçilmelidir. Çok sayıda ilaç ve teknik olması sebebi ile doktorunuzun kullanılacak ilaca ve yönteme karar vermesi gerekir.

 

Otizm tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise Neuro-Feedback yöntemidir. Bu yöntem ile beyin dalgaları etkilenerek normalleştirilmeye çalışılır. Öncelikle başa bağlanan elektrotlar yardımı ile beyin dalgaları bir bilgisayara aktarılır. Bu işlemin ardından bilgisayara aktarılan beyin dalgaları bir animasyon haline getirilir. Oluşturulan bu görüntüler çocuğa izletilir. Otizmli çocuklar bu görüntüleri izlerken beyin dalgaları değişiklik göstermeye başlar. Bu yöntem ile çocuklara birçok beceri kazandırılmaktadır. Uzun süren bir tedavi yöntemi olmasının yanında, yapılan araştırmalar sonucu tedavinin otizm üzerinde oldukça önemli çözümler sağladığı görülmüştür. Beyin dalgalarını oyunlaştıran bu yöntem ile çocuğun ilgisini çeken ve katılım gösterme eğiliminde bulunduğu bir tedavi yöntemidir.

 

Eğer otizm tedavisi için detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetine ihtiyacınız varsa rehberlikarastirma.com adresimizi ziyaret ederek uzman doktorlar ve profesörlerden randevu alabilmek için 7/24 sistemimizden randevu talebi oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.