Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Otizm Nasıl Anlaşılır?

Otizm Nasıl Anlaşılır?

Otizm nasıl anlaşılır diye sormadan önce bu hastalığı daha yakından tanıyalım. Otizm doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. OSD açılımı otizm spektrum bozukluğu olarak bilinen bu rahatsızlık genetik olduğu düşünülen bir hastalıktır. Genellikle 0 ile 2 yaş arası dönemde teşhis edilen bu rahatsızlık bir çeşit gelişim bozukluğu türüdür. Otizmi anlamanın yolları vardır. Dikkatli bir gözlem ile ilk 12 ay içerisinde tespit edilen bu rahatsızlıkta erken tedavi süreci oldukça önem taşır. Erken tedavi ve uygun rehabilitasyon yöntemleri izlenerek hastalığın etkileri ileri düzeyde azaltılabilir. Ancak otizmin kesin bir tedavisi mümkün değildir.

Otizmi Anlamanın Yolları Nelerdir?

Bebeklerde iyi bir gözlem ve dikkat ile ilk altı aylık süreçte aileler otizmi fark edebilirler. Davranış bozuklukları ile kendini gösteren bu rahatsızlıkta teşhis için gözlemden başka bir yöntem yoktur. Gelişim geriliği olarak bilinen bu rahatsızlık tahliller ve görüntülemelerde belirti vermezler. Bu nedenle önce ailelerin sonra doktorların gözlemleri teşhis ve tanı döneminde oldukça önem taşır.

 

Ailelerin gözlemleri ile anlaşılabilen bu rahatsızlıkta iletişim eksikliği dikkat çeker. İlk aylarda çocuğun annesine, babasına veya kendisiyle ilgilenen kişiye karşı ilgisizliği görülür. Göz teması kurmama, gülümsemeye, seslere veya mimiklere tepki ya da karşılık vermeme hastalığın ilk dönem belirtileridir. Otizmli çocuklar anne babaya sarılmakta ya da kucaklaşmakta akranlarının aksine isteksiz olurlar. Etrafındaki olaylara, hareketlere ve seslere ilgisiz ve tepkisiz kalırlar. Hatta bazı durumlarda işitme problemlerinden şüphe edilebilecek kadar kayıtsız kalabilirler. Bu belirtiler otizm teşhisinde büyük önem taşır.

 

Otizmli çocuklar duygularını ve hislerini belli etmeyebilirler. Bu tip duygu durumlarında da tepkisizlik görülür. Mutlu olduğunu, canı yandığını ve bu gibi hislerini göstermekte güçlük çekerler. Aynı zamanda hisler ve duygular ile ilişkili konularda empati yapmakta zorlanırlar. İleri yaşlarda ağrı veya acı hissetmek gibi veya mutluluk ve üzüntü gibi konularda kendilerini ifade etmekte güçlük çekebilirler.

Otizmde Rutine Bağlılık

Otizmi anlamanın bir diğer yolu ise çocuğun günlük davranışlarını gözetmektir. Otizmli çocuklar rutini severler. Her gün yenilen yemek, oyun oynanan yer veya yaşanan ev gibi çocuklar için önemsiz gibi görünen durumlarda otizmli çocuklar bir değişim söz konusu olduğu zaman strese girerler. Evdeki eşyaların veya evin değişmesi, her gün gidilen yerlere farklı bir yoldan gidilmesi gibi durumlarda otizmli çocuklar rahatsız hissederler.

 

Aynı zamanda erken dönemde otizmi belli eden belirtilerden biri de tekrar eden hareketlerdir. Aynı hareketleri tekrar tekrar yapma, aynı kelimeyi söyleme veya aynı sesleri tekrar ederek çıkartma gibi eylemler otizmde belirleyici davranışlar arasındadır. Tekrara olan eğilim ile birlikte tekrarlayan şeylere de ilgileri fazladır. Yanıp sönen ışıklar, dönen kapılar veya tekerlekler gibi aynı hareketi tekrar eden nesneler otizmli çocukların ilgisini çekecektir. Bu nedenle oynadığı oyunlar da sürekli dönen toplardan ve aynı hareketi yapan oyuncaklardan oluşabilir.

Otizmde Akranlar ile İlişki

Otizmli çocuklar yaşıtları ile iletişim kurmaktan kaçınırlar. Genel olarak tek başına olma isteği gösterirler. Oyunlara dahil olmaktan kaçınırlar. Aynı zamanda yaşıtları ile iletişim kurmazlar. Konuşmaya çalışmak, göz teması veya ten teması kurmak gibi eylemler göstermezler. Sözsüz iletişimde de güçlük çekerler. Bu nedenle eğer çocuk akranları ile etkileşime geçmiyorsa otizmden şüphe edilmelidir.

 

Konuşma güçlüğü de otizmde görülen en temel belirtidir. Yaşıtları 2 yaşında iki kelimeli kısa cümleler kurarken otizmli çocuklarda tek kelime ile sınırlı kalabilir. Bazı durumlarda konuşmama ile de karşılaşılır.

 

Eğer bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız, hatırlatmalıyız ki otizmde erken teşhis tedavi sürecinde önemli bir yere sahip. Rehberlikarastirma.com un ücretsiz talep formunu doldurarak uzman doktorlardan ve alanında en iyi profesörlerden randevu alabilirsiniz.