Ücretsiz Talep Oluşturun!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.


Otizmi Tetikleyen Faktörler

Otizmi Tetikleyen Faktörler

Otizm bir tür gelişim bozukluğu olarak bilinir. Otizmde sosyal becerilerin gelişiminde gerilik görülür. Bu nedenle otizmli hastalar sosyal hayata adapte olmakta güçlük çekmektedir. Otizm doğuştan gelen ve ne yazık ki kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Yüzde yüz hastalığın etkilerinden kurtulma ihtimali olmasına karşın, tedavi süreci oldukça uzundur. Otizmde erken teşhis tedavi için oldukça önemlidir. Teşhisin ardından hastada görülen belirtilere göre bir tedavi yöntemi düzenlenir. Bazı hastalarda iletişim problemleri yoğun görülürken bazılarında agresif hareketler ağırlıklı görülür. Hastalığın baskın etkilerine göre tedavi yöntemleri seçilmelidir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde tedavi ve terapiler sürdürülmelidir. Doğru teknik ve tedavilerle hastalık önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

Otizmin Sebepleri Nelerdir?

Otizm doğuştan gelen bir gelişim bozukluğu çeşididir. Otizm sonradan ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Ancak belirtileri ilk aylarda hafif görülen ancak sonradan hastalığın belirtilerini yoğun gösterdiği vakalar vardır. Bu vakalarda hastalığın teşhis edilmesi uzun sürebilir.

 

Otizm doğuştan gelen bir hastalık olduğu için çocuğun gelişim evresinde yani doğum sonrası dönemde hastalığı tetikleyen bir etken olmadığı düşünülür. Bu hastalığın genetik olduğu konusunda da uzmanlar kesin bir karara varamamışlardır. Tamamı ile sebebi bilinmeyen bir hastalık olan otizm için genetik olduğu düşünülmesine karşın otizmde bazı etkenler söz konusu olabilir.

 

Bu etkenlerden biri hamilelik döneminde annenin beslenmesidir. Kesin olmamakla birlikte kötü beslenmenin bebeklerde otizme sebep olabileceği yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Sağlıksız beslenme, alkol tüketimi, sigara ve tütün mamulleri kullanımı, uyaran ve uyuşturucu madde kullanımı hamilelik döneminde çocuklarda otizme sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi ve sağlığına dikkat etmesi oldukça önemlidir. Aksi durumda sağlıksız bir rutin bebekte otizme ve diğer birçok hastalığa sebep olabilmektedir.

 

Otizmde bir diğer etken faktör ise KKK aşısı olabilir. Yapılan araştırmalar kesin bir sonuç vermemiştir ancak çok sayıda uzman görüşü KKK aşısının otizme sebep olabileceği yönünde araştırmalar yapmış ve tezler yayınlamıştır. KKK aşısı yapılan annelerde doğum sonrası bebekte otizm görülebilmektedir. Tüm bu etkenler kesin olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen dikkatli olunması gereken sebeplerdir.

 

Otizmin genetik bir rahatsızlık olduğunu biliyoruz. Ancak ailenizde otizm olması veya olmaması çocuktaki otizm ihtimali ile ilişkili değildir. Otizm mayoz bölünme evresinde meydana gelmektedir. Bu nedenle genlerle aktarılan bir hastalık değildir. Her doğumda otizm riski bulunmaktadır. Bir ailenin otizmli bir çocuğa sahip olması da diğer doğumlarda otizm görüleceği anlamına gelmemektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre otizmli bir çocuğun kardeşinde de otizm görülme oranı otizm olmayan ailelere göre daha yüksektir.

 

Bir diğer otizm etkeni ise anne karnındayken geçirilen virüslerdir. Bu virüslerin en bilineni kızamıkçık virüsüdür. Anne karnındayken kızamıkçık geçiren bebeklerde otizm ve farklı birçok rahatsızlık görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Teknolojik Aletler Otizmi Etkiliyor Mu?

Gelişim geriliği olan otizmde en belirgin etkiler iletişim güçlükleri, algıda ve anlamlandırmada sorun yaşanması, dikkat eksikliği ve ilgi dağınıklığı olarak görülmektedir. Teknolojik aletler, telefonlar, tabletler ve televizyonlar çocuklarda bu etkilerin artmasına sebep olmaktadır. Özellikle sıfır ile üç yaş arası dönemde etkilerini göstermeye başlayan otizmde bu yaş aralığındayken televizyon izleme dikkat dağınıklığını arttırır ve diğer becerilerin gelişmesini engeller. Etrafa karşı ilgisizlik, dikkat bozukluğu, iletişim kurmakta güçlük gibi etkiler için televizyon önemli bir tetikleyici unsurdur. Bu nedenle 0-2 yaş arası çocuklara kesinlikle televizyon izletilmemelidir.

 

Eğer otizmden şüphe ediyorsanız veya otizm için uygun bir tedavi arıyorsanız Rehberlik Araştırma sitesi üzerinden uzman doktorlar ve profesörlerden destek almak için ücretsiz başvuru talebi oluşturabilirsiniz.