Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Otizm’de Erken Tanı ve Önemi

Otizm'de Erken Tanı ve Önemi

Otizm gelişim geriliğinin bir türüdür. Otizmli çocuklarda gelişim süreci yaşıtlarına oranla yavaştır. Bu nedenle ilk yaşlarda geliştirilen ve sosyal hayatı şekillendiren önemli beceriler otizmli bireylerde gelişmemektedir. Otizm hastalığında erken teşhisin önemli oluşundaki temel etken de bu durumdur. Otizm hastalığı ne kadar erken fark edilirse hastaya o kadar erken müdahale edilir ve yaşıtlarını yakalaması sağlanır. 0 ila 3 yaş arasında kazanılması gereken ancak otizmin etkileri sebebi ile geri kalan beceriler uygun terapi ve tedavi yöntemleri ile hastaya kazandırılır. Erken teşhis edilen otizm vakalarında hastalık yüzde yüz olarak tedavi edilebilmektedir.

Otizmde Erken Teşhis

Otizm erken teşhisin oldukça mühim olduğu bir gelişim geriliği hastalığıdır. Bu nedenle erken teşhiste ailelerin bilinçli ve dikkatli olmaları otizm teşhisinde büyük önem taşır. Otizmin belirtilerini ilk 6 ay içerisinde fark eder ve bir uzman doktor ile çalışmaya başlarsanız erken dönem terapi yöntemleri ile hastalığın etkilerini minimum seviyeye indirebilir ve hatta tamamen kurtulabilirsiniz. Otizm doğuştan gelen ve kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Her hastada belirtileri ve özellikleri farklı görülür. Bu nedenle her otizmli çocukta uygulanacak tedavi yöntemi aynı olmayacaktır. Otizmli hastanın ihtiyacı olan terapi ve tedavi yöntemlerini kendi başınıza değil, doktorunuza danışarak karar vermeli ve doktorunuzla birlikte tedavi sürecine girmelisiniz.

Otizmde Erken Teşhis İçin İlk Belirtiler Nelerdir?

Otizmi ilk aylarda fark etmek epey zordur. Çoğu zaman fark edilse bile otizmli aileleri tarafından kabul edilmez veya düşünülmez. Bebeğin dünyaya geldiği ilk aylarda aileler otizmden şüphe etmekte, otizm şüphesini kendilerine ve daha sonra diğer aile üyelerine söylemekte zorlanırlar. Ancak eğer kaygılandığınız bir belirti seziyorsanız doktora başvurmak oldukça önemlidir. Erken teşhis ile çocuğunuzun hayatını ciddi oranda kolaylaştıracağınızı unutmayın.

Bebeğin dünyaya geldiği ilk aydan itibaren otizm belirtilerini görmeye başlayabilirsiniz. 1 aylık bir bebekte dikkat etmeniz gereken nokta göz temasıdır. Eğer bebek yüzünüze bakmıyorsa ve göz kontağı kurmuyorsa otizmden şüphe etmeniz gerekir.

Otizmde 2. aya gelindiği zaman dikkat edilmesi gereken belirti ise gülümsemedir. Eğer bebeğiniz size gülümsemiyorsa, sesinize ve mimiklerinize tepki vermiyorsa doktora danışmanızı öneririz. Bu durum kesin olarak otizmin göstergesi olmayabilir, ancak doktora danışmanızda fayda olacaktır.  İkinci ve üçüncü ayda bebeklerde objeleri takip etme hareketi başlayacaktır. Eğer bebeğiniz gördüğü objelerle yeterince ilgilenmiyorsa bu durum gelişiminde bir gerilik olduğunun işaretçisi olabilir.

İki ile altı ay arasındaki süreçte ise bebekler seslere ve sesli uyarıcılara tepki veriyor olmalıdır. Ancak bu beceri otizmli bebeklerde gelişmemektedir. Her belirtiyi aynı anda görmüyor olabilirsiniz ancak bu belirtilerden biri veya birkaçı bebeğinizde gözlemleniyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Eğer bebek seslendiğiniz veya konuştuğunuz zaman tepki vermiyorsa, dışardan duyduğu sesler ilgisini çekmiyorsa bu bir otizm belirtisi olabilir. İlerleyen aylarda ismiyle seslenildiği zaman bakmamak daha da dikkat çekici bir belirti olacaktır. Bunun yanında yüz ifadelerini ayırt etme, jest ve mimiklere karşılık verme, duygularını ve hislerini belli etme gibi davranışların olmadığı görülebilir. Eğer ilk 6 ay içerisinde bu tip belirtiler ile karşı karşıya kalıyorsanız zaman kaybetmeden bir uzman görüşü almanızı öneririz.

Otizm Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Eğer yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtilerden bir veya birkaç tanesini çocuğunuzda gözlemliyorsanız, kesin olmamakla birlikte otizmden şüphe edilmelidir. Bir tür gelişim bozukluğu olan otizmde ilk aylar görülen belirtiler başka gelişim geriliği rahatsızlıklarının da habercisi olabilir. Eğer otizm şüpheniz varsa Rehberlikarastirma.com sitesi üzerinden uzman profesörler ve doktorlardan ücretsiz destek için talep oluşturabilirsiniz.