Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm bir çeşit gelişim bozukluğu olarak tabir edilir. Bu rahatsızlık 0 ile 3 yaş arası dönemde belirtilerini göstermeye başlar. Sosyal hayatı etkileyen bir rahatsızlıktır. Otizmin kesin bir tedavisi henüz bulunmamıştır, yaşam boyu süregelen olan bir rahatsızlıktır. Ancak doğru tedavi ve erken teşhis ile otizmin baskın etkileri en aza indirilebilir. Erken tanı ve tedaviler ile otizmli bireyler topluma kazandırılabilirler. Otizm sahibi kişilerde çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çekme durumu görülmektedir. Sözel ya da fiziksel iletişim kurma güçlüğü bu rahatsızlığın en temel özellikleridir. Erken tanı koyulabilmesi ve doğru tedavilere yönlendirilebilmesi için hastalığın belirtileri bilinmelidir ve erken yaşta çocuklar gözlemlenmeli, gerekirse bir doktora başvurulmalıdır.

Otizmin Belirtileri

0-3 yaş arası çocuklarda iletişim kurma problemleri gözleniyorsa otizm rahatsızlığından şüphe edilmelidir. Otizmin temel belirtileri göz teması kurmama, yaşıtları ile iletişim kurmama veya oyuna dahil olmama, mimik kullanmama, iletişim kurmakta ve iletişimi başlatmakta güçlük çekmedir. Bu belirtiler sosyal etkileşim geriliği olarak adlandırılır.

 

Bir diğer önemli belirti grubu ise iletişim bozukluğudur. Eğer çocuğun konuşma yaşı geldiyse ve konuşmuyorsa, konuşurken güçlük çekiyorsa, aynı kelimeleri tekrarlıyorsa otizmden şüphe edilebilir. İletişim bozukluğu görülen çocuklar yaşıtlarıyla ve etrafındaki insanlarla konuşmaktan kaçınırlar. İletişim kurmak için adım atmazlar ve aynı zamanda söylenenlere cevap vermeyebilirler.

 

Otizmli çocuklarda oyun oynama alışkanlığı yaşıtlarına göre farklıdır. Eğer çocuk oyuncaklara ilgi duymuyorsa, hayali oyunlar kurmakta güçlük çekiyorsa bu da otizmin habercisi olabilir. Otizmli çocuklar oyun esnasında aynı hareketleri tekrar etmeye eğilimlidir. Sürekli olarak aynı hareketi tekrar etmek, oyuncaklarla oynamak yerine düzenlemek veya dizmek, bazı nesnelere, objelere veya oyuncaklara karşı takıntılı olmak otizm belirtileri arasında yer alır.

Otizm Tanısında Belirleyici Özellikler

Otizmli çocukların hemen hemen hepsinde ortak görülen ve genellikle ailelerin veya çocuk ile ilgilenen kişilerin bu rahatsızlıktan şüphelenmesini sağlayan belirleyici özellikler vardır. Bu özelliklerin en bilineni göz temasıdır. Otizmli çocuklar göz teması kurmazlar veya kısıtlı olarak kurarlar. Bazı vakalarda hiç göz teması görülmezken bazen en yakın olan 1 veya 2 kişi ile göz teması kurulduğu görülür.

 

En belirgin bir diğer belirti ise, otizmli çocuklar isimleri ile seslenildiği zaman tepki vermezler. Ailelerin hastalığı fark etmesindeki en büyük belirtilerden biri de budur. Aynı zamanda otizmli çocuklar sarılma öpme gibi yakın temas ilişkilerden hoşlanmaz ve rahatsızlık duyarlar. İletişim kurarken insanlar yerine nesneleri tercih ederler. Nesnelerle konuşma söz konusu ise otizm ihtimali görülür. İnsanlara ilgisizlik sadece büyükler ve aileler için değil yaşıtlar için de geçerlidir. Çocuk yaşıtları ile iletişim kurmaktan kaçınır kendilerini soyutlarlar.

 

Aşırı sinir otizmli bireylerde sık rastlanan bir durumdur. Özellikle alıştığı düzenin bozulması, rutinin değişmesi, eşyaların yerlerinin değişmesi gibi etkenler çocuğun aşırı tepkiler vermesine sebep olabilir. İnatçı ve agresif tavırlar sergileniyorsa otizmden şüphe edilebilir ancak tek başına yeterli bir sebep değildir.

Otizm Tedavisi

Otizm kesin tedavisi olan bir rahatsızlık değildir. Sebebi henüz kesin olarak bilinmese de genetik olduğu düşünülmektedir. Erken teşhis tedavi aşamasında büyük rol oynar. Doğru tedaviler, rehabilitasyon seansları ve teknikler ile otizmin sosyal hayatı etkileyen belirtileri önemli ölçüde azaltılabilir ve birey topluma kazandırılabilir.

 

Eğer otizmli çocuğunuz varsa veya otizm şüphesi taşıyorsanız ücretsiz talep formundan randevu talebinizi oluşturabilirsiniz. Otizm hakkında yetkin profesörler ve uzmanlar ile görüşerek gerekli tedavilere başlayabilirsiniz. Unutmayın erken teşhis ve tedavi otizm tedavisinde büyük önem taşır.