Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

İşitme Kaybında Yardımcı Teknolojiler Nelerdir?

İşitme Kaybında Yardımcı Teknolojiler Nelerdir?

İşitme cihazları

İşitme cihazları, işitme kaybı olan çocukların tekrar açıkça duymasına yardımcı olabilecek bir tür cihazdır. Yüksek kaliteli işitme desteği sunan, yüksek işitme kaybı olan çocuklar için yüksek güçlü yardımcılar da dâhil olmak üzere birçok gelişmiş model vardır. Çocuklar için pek çok çözüm, küçük çocukların işitme cihazlarını çıkarmamasını veya yanlış kullanmamasını sağlamak için özel kaplamalar ve diğer aksesuarları içerir. Kulak arkası işitme cihazları veya neredeyse tamamen kulak kanalında bulunan ve çok sağduyulu olanlar da dâhil olmak üzere çeşitli cihaz modelleri bulunmaktadır.

Koklear implantlar

Koklear implantlar, elektriksel stimülasyon ile iç kulaktaki işitsel siniri doğrudan stimüle eden cerrahi olarak implante edilen cihazlardır. Koklear implantların ayrıca harici bir cihazı vardır ve birçok şirket yumuşak bir kafa bandı ile tutulabilen çocuk dostu cihazlar yapar. Koklear implantlar, işitme cihazlarından yararlanamayan bebekler ve çocuklar için çalışır.

Konuşma terapisi

Konuşmalarını etkilemiş olan işitme kaybı olan çocuklar için, işitme cihazı aldıktan sonra konuşma-konuşma terapisine veya konuşma gecikmelerini yakalamasına yardımcı olacak bir koklear implanta ihtiyacı olabilir.

 

 

Yardımcı dinleme cihazları

Birçok işitme cihazı imalat şirketi  , çocuğun işitme cihazı veya koklear implant ile bağlantılı olarak sınıf ortamında iyi olan ve işe yarayan FM sistemleri gibi yardımcı dinleme cihazları sunmaktadır . FM teknolojisi, sınıf ortamlarının zayıf akustiğinin veya birçok arka plan gürültüsünün olduğu diğer mekânların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Temel olarak, öğretmen, önünde sesini doğrudan çocuğun işitme cihazlarına ya da koklear implantına ileten gizli bir mikrofona sahiptir ya da sahiptir.

İşitme Engelli Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Hepimiz hayatımız boyunca öğreniyoruz. İşitme bozukluğu olan çocuklar da diğer çocuklarla aynı şekilde tam ve üretken yaşamlar yaşayabilirler. Fakat öğrenirken ek desteğe ihtiyaçları var. 

Konuşmayı ve işitmeyi öğrendikten sonra işitme kaybını yitiren insanlar için, işitme, iletişim ve ilişkilerinin önemli bir unsuru olduğu için ayarlanması zor olabilir.

İyi haber şu ki, yeni teknolojiler işitme engelli gençlerin okula devam etmelerini ve işitme engelli meslektaşları ile etkinliklere katılmalarını mümkün kılıyor. Bu teknolojiler, gençlerin farklı ortamlar için ayarlayabileceği programlanabilir işitme cihazlarını içerir; Öğretmen tarafından giyilen bir mikrofon / verici ve öğrenci tarafından giyilen bir alıcı içeren FM sistemleri; koklear implantlar; videoların gerçek zamanlı alt yazıları; ve not alma ile yardımcı olabilir ses tanıma yazılımı.İşitme kaybı nedeniyle işitme engelli çocukların bire bir olarak dikkatlice açıkladıkları şeylere sahip olmaları gerekir. Bu, ne yapacağınız, ne satın alacağınız veya nereye gittiğiniz gibi pratik ve küçük şeyler içerir. Zaman alabilir, ama gereklidir. 

Çocuklarda duyma bozukluğu, yeni kelimeler ve kavramlar öğrenirken ekstra yardıma ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Fiziksel nesneler normalde problem yaratmaz, ancak zaman, duygu ve düşünceler gibi soyut kavramlar işitme engelli çocukları açıklamakta daha zordur.

Bir şeyleri açıklarken, ne demek istediğinizi göstermek için kısa ve net cümleler kullanıp resimler çizin veya kullanın. 

Her zaman söylediğiniz şeyi duymaktan rahatsız olmasına rağmen çocuğunuzla konuşun ve sorular sorun. Çocuğunuzu konuşmaya teşvik etmenin tek yolu budur. 
Ve unutmayın: Çocuğun diğer insanlarla konuşmasına izin verin. Tercüman rolünü çocuğunuz  adına üstlenmeyin.