Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

İşitme Kaybı Ne Zaman Nasıl Anlaşılır?

İşitme Kaybı Ne Zaman Nasıl Anlaşılır?

İşitme Kaybı Nedenleri

Çocuklarda işitme kaybının nedenleri şunlardır:

Orta kulak iltihabı.

 Bu orta kulak enfeksiyonu genellikle küçük çocuklarda görülür, çünkü orta kulakları burnuna Eustachian tüpleri olarak bağlayan tüpler tam olarak oluşmaz. Sıvı kulak zarının arkasında birikir ve enfekte olabilir. Ağrı veya enfeksiyon olmasa bile, sıvı en azından kısa bir süre orada kalırsa işitme duyunuzu etkileyebilir. Şiddetli ve uzun süreli vakalarda, orta kulak iltihabı kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

Doğumdaki problemler. Bazı çocuklar işitme problemleri ile doğarlar. Çoğu zaman, bir çocuğun genlerine bağlılar. Diğer zamanlarda, hamilelik veya doğum öncesi bakımdan gerçekleşir. Hamile bir kadının diyabet veya preeklampsi gibi tıbbi bir durumu olduğunda işitme kaybı da olabilir. Erken doğmuş bir bebekler de daha yüksek risk altındadır.

Hastalık ya da yaralanma. Küçük çocuklar menenjit, ensefalit, kızamık, suçiçeği ve grip gibi bazı hastalıklar olduktan sonra duymalarını kaybedebilirler. Kafa yaralanmaları, çok yüksek sesler ve bazı ilaçlar da işitme kaybına neden olabilir.

İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuza doğumda işitme kaybı teşhisi konulmadığı sürece, muhtemelen sesleri toparlamanın zor olup olmadığını fark eden ilk kişi siz olursunuz. Bir problemin bazı erken belirtileri şunlardır:

Yüksek seslere tepki yoktur
Sesine cevap yoktur
Çocuğunuz daralan basit sesler çıkarır

Ayrıca orta kulak iltihabı olan bir çocuk da olabilir:

Net bir sebep olmadan sürekli olarak huysuzdur.
Dikkat etmeyi bırakır.
Az enerji vardır.
Yol tariflerini anlamaz
Çoğu zaman TV'nin veya radyonun daha sesli olmasını ister.
Ateşi vardır.
Kulak ağrısı vardır.

Çocuğunuzda bu belirtiler fark ederseniz, doktoru ile konuşun.

İŞİTME KAYBI VE ÇEŞİTLERİ

İşitme kaybı dış, orta, iç kulak ve işitme sinirinde meydana gelen hasarlar sonucu işitme duyusunun azalması ya da yok olmasıdır. En sık görülen 3 tipi vardır. Bunlar;

1-) İletim Tipi İşitme Kaybı: Dış ve orta kulakta meydana gelen hasarlara bağlı olarak ortaya çıkan işitme kaybıdır.

2-) Sensörinöral Tip İşitme Kaybı: İç kulakta meydana gelen, sesin iletimi veya bilgiye dönüşümünü engelleyen işitme kaybı tipidir.

3-) Miks Tip İşitme Kaybı: Hem iletim hem de sensörinöral bir kayıp söz konusudur.