Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Gelişim Geriliği Tedavisi

Gelişim Geriliği Tedavisi

 

Çocukları yetişkinlerden ayıran en bilinen özellik, çocukların sürekli olarak bir büyüme ve gelişme tablosu içerisinde olmasıdır. Gelişim geriliği, çocuğun gelişim adımlarından herhangi birini yerine getirememesi veya geç tamamlaması olarak tanımlanabilmektedir. Çevresel etkenler neden olabileceği kadar biyolojik etkenlerde etkisini gösterir. Nedir bu biyolojik etkenler? Çocuğun doğum öncesinde, doğum esnasında veya sonrasında yaşadığı komplikasyonlar gelişim geriliğinin ana kaynaklarındandır. Bunun dışında çevresel faktörler; ebeveynin çocuğun gelişim alanına uygun davranmasını yasaklayıcı tavırlar sergiliyor olmasıdır. Örneğin çocuğun yürüme davranışı sergilerken buna uygun zamanlar oluşturmaması, konuşması gereken zamanda konuşmaya teşvik etmemesi gibi olaylar çocuğun gelişim geriliğine neden olur. Bilişsel anlamda, sosyal anlamda gelişim geriliği görülmesi mümkündür. Yani normal gelişme gösteren çocuklarda gelişim sürekli olarak bir sıra halinde devam eder ve bunun üstüne katılarak devam edilir. Gelişim geriliğine sahip olan çocuklar ise gelişim ve bireysel farklılıklar göstererek bu olaylara karşın gecikme gösterebilir ya da gelişimi tamamen durabilmektedir. Beyin gelişimi ilk 3 yılda etkili olduğundan dolayı kritik öneme sahip faktördür. Bu süreçte aile hekimleri, çocuk ve aile ile yakından ilgilenir, gelişimsel sorunların takibini yapar ve tanımlamayı sağlar.

 

Gelişim Geriliğinin Tedavisi Var mı?

 

Gelişim geriliğinin ülkemizde sıkça görülmesinden dolayı bu alanda uzman kişiler de büyük oranda mevcuttur. Söz konusu gelişim geriliği görülen çocuğa uygulanması gereken eğitim ve tedavi programları, uzmanlar tarafından geliştirilmektedir. Pedagogların ve eğitimcilerin geliştirilen program denetlenerek çocuğa uygulanır. Bu sebeple uzmanların hassasiyet ile oluşturduğu programın bütüncül olması amacıyla aileye aynı zamanda büyük sorumluluk düşer. Çocuğun tüm çevresini etkileyecek nitelikte hazırlanan programda yaşam alanları; yatak odası, mutfak, oyun odaları çocuğun gelişim sürecini destekleyecek bir şekilde düzenlenmelidir. Geniş çember sayesinde uygulanması başlanan programın akabinde ailenin işin içerisinde kilit rol oynamalıdır. İşbirliği sayesinde desteklenen çocuğun hızlı ilerlemesi gözle görülebilir hale gelir. Nitekim ebeveynlerin sistematik şekilde sorumluluğa tabii tutulması gerekir.

 

Gelişim Geriliği Kaça Ayrılır?

 

Gelişim geriliği birçok alanda kendini tesir edebilir; motor gelişimi, konuşma ve dil gelişimleri, bilişsel gelişim, sosyal gelişim.

 

Motor gelişim geriliği, agresif motor kabiliyetlerinde ya da ince şekildeki motor kabiliyetlerde görülür. Yürüme, pozisyon değiştirme, oturma gibi eylemler gerçekleştirilirken büyük kas grupları kullanılır ve bu kaba motor kabiliyetidir. Boyama yapmak, yemek yemek, oyun sırasında el ve parmak koordinasyonun sağlanması ise ince motor kabiliyetidir. Bebek bu tür işlemleri gerçekleştiremiyor ise motor gelişim geriliğinden şüphelenir. Dil ve konuşma geriliği tanımında, en büyük sinyalci çocuğun konuşmasının gecikmesi üzerinedir. Çocuk kendi yaşıtlarından daha az kelime ile kendini ifade etmeye çalışıyor ve insanların anlayamayacağı şekilde konuşuyorsa mutlaka bir pedagoga görünmelidir. Bilişsel gelişim geriliğinde ise zihinsel ya da bilişsel alanda gerilik görülmesi olağandır. Kavramların gelişmesinde gecikme oluyorsa, çocuk neden sonuç ilişkisi içerisinde bir problemi çözemiyor ise becerilerin gelişmediği tahmin edilir. Kişisel ve sosyal gelişim geriliğinde çocuğun günlük rutin aktivitelerini gidermede problem yaşaması baz alınır. Beslenme, tuvalet ihtiyacı, giyinme gibi öz bakım becerilerinde eksiklik görülüyorsa yetersizlik olduğu kolayca anlaşılabilir. Sosyal gelişim gelişimi, çocuğun arkadaşlarıyla olan iletişimini ölçer. Bu esnada çocuk, arkadaşlarına saldırma eğilimi gösterebilir veya kendini tehlikelerden ne yazık ki koruyamaz. Bu sebeple çocuğa uygun yaşam alanı hazırlanmalı ve her konuda ailenin desteği tam olmalıdır. Siz de uzman görüşüne başvurmak ve bir pedagogdan yardım almak istiyorsanız rehberlikarastirma.com adresimiz üzerinden, alanında uzman profesör ve pedagoglardan yardım alabilirsiniz.