Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Gelişim Geriliği Nedir?

Gelişim Geriliği Nedir?

Gelişim Geriliği, çocuk ve erişkinleri ayıran en önemli özellik, çocukların sürekli büyüme ve gelişme içinde olmalarıdır. Fetal yaşamda ve doğumdan sonraki ilk aylarda, merkezi sinir sisteminin büyüme ve gelişme süreci oldukça hızlıdır. Büyüme; hücre sayısı ve hücre büyüklüğündeki artış ile beden hacmi ve kitlesinin artışı, gelişme ise; hücre ve dokuların yapısal değişimle biyolojik işlev kazanması şeklinde tanımlanır. Gelişimin erken dönemlerinde biyolojik faktörler rol oynarken sonraki dönemlerde çevresel faktörler daha çok önem kazanmaktadır.

 

Çocuğun gelişiminin olması gereken zamandan daha geç tamamlanması gelişim geriliği olarak tanımlanabilir. Gelişme geriliği; konuşma ve dil gelişimi, motor gelişim, sosyal gelişim ve bilişsel gelişim alanlarındaki gerilik olarak ortaya çıkabilir. Çoğu çocukta birden fazla gelişim alanında gerilik görülür. Çocuklarda gelişim geriliği farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum hem biyolojik nedenler hem de çevresel şartlardan kaynaklı nedenlerdir. Erken teşhis ile çocuktaki gelişim geriliğinin önüne geçilebilir.

 

Gelişim geriliği son yıllarda oldukça artan ve hala da artmaya devam eden bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık tahmin edilenin aksine genetik değil tamamen çevresel etkenlere bağlı olarak gelişir. Gelişim geriliği olan çocuklarda beceri kazanımları ve öğrenme gelişimi akranlarına göre geriden gelecektir. Bazı hastalarda gelişim sürecinin tamamen durduğu da görülür. Konuşma ve dil gelişimi, sosyal ya da bilişsel gelişim veya motor gelişiminde gerilikler görülebilir. Bazı hastalarda biri veya birkaçı görülürken bazı vakalarda tümü bir arada karşımıza çıkabilir. Genellikle çocukların zaman geçirdikleri ortamla ve çocuğa gösterilen ilginin azlığı ile ilgili bir problemdir. Çocukların etrafında yeterince uyarıcı etken olmaması, evden çok fazla çıkmıyor olması, yetişkinlerle iletişim kuracağı alanlarda bulunmuyor olması, yaşıtları ile zaman geçirmiyor olması gibi etkenler gelişim geriliğinin başlıca sebepleridir. Bu nedenle çocukların geçirdiği zamanın kalitesi oldukça önem taşımaktadır. Oynadığı oyunlar, ilgisinin çekileceği alanlar ve çocuğa gösterilen ilgi gelişim geriliğinde büyük rol oynar. Tüm bu sebeplere bağlı olarak gelişim geriliği genellikle çalışan ailelerin çocuklarında görülür. Evden çok fazla çıkmayan, gerektiği kadar ilgi gösterilmeyen ve oyun alanı yaratılmayan çocuklarda gelişim geriliği görülme ihtimali çok yüksektir.

Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Gelişim geriliğini ailelerin ya da çocuğun bakımından sorumlu olan kişilerin anlaması oldukça zordur. Bu aşamada ailelerin çok dikkatli olması önemli bir faktördür. Eğer çocukta bazı beceriler akranlarına oranla geriden gelerek gelişiyorsa ya da gelişmiyorsa mutlaka bir uzman görüşüne başvurulması gerekir. Yürüme, konuşma gibi becerilerin her çocukta farklı zamanlarda kazanılacağına dair halk arasındaki inançlar ailelerin bu rahatsızlığı teşhis etmesini oldukça zorlaştırır. Bu nedenle gelişim geriliği için bir önlem alınması gerekir.

 

Her çocuğun mutlaka düzenli aralıklarla güvenilir ve uzman bir pedagoga görünmesinde fayda vardır. 0 ile 3 yaş arası dönemde mutlaka her çocuğun yılda iki defa bir pedagog kontrolünden geçmesi doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir. 3 yaşını geçen çocukların da yılda bir kez olmak üzere mutlaka pedagog kontrolünden geçmesi önemlidir. Gelişim geriliği pedagoglar tarafından şüphelenildiği taktirde yapılan Denver II Tarama testi ile anlaşılmaktadır. Erken teşhiste tedavisi oldukça hızlı gerçekleşir. Bu nedenle düzenli pedagog randevuları oluşturmak faydalı olacaktır.

Gelişim Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Gelişim geriliği erken teşhis edildiği zaman oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak geç kalınan hastalarda bu süreç biraz daha uzun ve yorucu olabilir. Çok ileri yaşlarda tespit edilen hastalarda kesin çözümlere ulaşmak bir hayli zorlaşır ve bazen maalesef imkansız olabilir. Hastalığın tedavisinde ilaç kullanımı mevcut değildir. Onun yerine yoğun eğitim programları uygulanır. Bu programların yanı sıra anne ve babalara veya çocuğun bakımı ile ilgilenen kişilere sorumluluklar verilir.

 

Çocuğun yaşam alanında köklü değişiklikler yapılması konusu oldukça önemlidir. Çocuğun oyunlar yaratabileceği, beceriler geliştirebileceği ve dikkatini toplayabileceği bir alana ihtiyacı vardır. Bu nedenle evin içinden oynayacağı bahçe alanına kadar düşünülmeli, pedagog görüşleri ve önerileri dikkate alınarak oluşturulan programa göre bir düzenlemeye gidilmelidir. Uygun koşullar sağlanarak çocuktaki gelişim bozukluğu hızla tedavi edilecektir. Tedavisi en hızlı ve en kolay olan rahatsızlıklardan biridir. Bu nedenle en önemli husus bir an önce teşhisin konulması ve tedavi sürecinin hızla başlatılmasıdır. Uzman görüşüne başvurmak ve bir pedagogdan yardım almak istiyorsanız rehberlikarastirma.com adresimizi ziyaret ederek alanında uzman profesör pedagoglardan randevu talebi oluşturabilirsiniz. Unutmayın erken teşhis bu tip rahatsızlıkların tedavi sürecinde büyük rol oynar.