Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Gelişim Geriliği Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Gelişim Geriliği Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Gelişim geriliğinin birçok nedeni olmakla beraber bebeklerde genellikle biyolojik sebeplerle ortaya çıkan gelişim geriliği görülmektedir. Fakat biyolojik nedenlere göre düşük etkilerle çevrenin de bebeğin gelişiminde etkileri vardır.

Çocuklar ilk eğitimlerini aileden aldıkları için, onların mental ve motor gelişimlerinde ailenin katkısı yadsınamayacak ölçüde fazladır. Genellikle sosyal çevreyle etkileşimi olmadan büyüyen çocuklarda gelişim geriliği görülme olasılığı fazladır.  Oyun oynamayan, parka gitmeyen ya da sanatsal faaliyetlere hiç katılamamış çocuklar sosyal olarak geri kalırlar ve bunun gelişim geriliğinin oluşması üzerinde çok fazla etkisi olmaktadır. Ayrıca ailenin çocuğunu koruyacağını düşünerek ya da herhangi fizyolojik bir zarardan korumak için çocuğun dış dünyayla tamamen bağlantısının kesilmesi çocukta kendini sosyal çevreden soyutlama ve ileriki aşamalarda yalnız kendisinin olduğu bir dünya yaratmasına neden olacaktır.

Gelişim Geriliği Nedenleri Nelerdir?

Doğumdan önce doğum esnasında gelişen birçok anomali de gelişim geriliğine neden olmaktadır. Annenin doğumdan önce fazla radyasyona maruz bırakılması, ilaç kullanımının rastgele olması, tansiyon hastalıkları anne karnındaki bebeği doğrudan etkileyen birkaç faktördür. Bunun sonucu olarak bebeğin uzuvlarında olan bazı anormallikler meydana gelmektedir. Ülkemizde yaygın olan diğer bir neden ise akraba evliliklerinin sonucu bazı resesif genetik hastalıkların bebeklerde ortaya çıkmasıdır.

Gelişim Geriliği Sebepleri Nelerdir?

Doğum sırasında oksijen yetmezliği çeken bir bebekte de gelişim geriliği görülmektedir. Bu durum beyinde kalıcı hasarlara yol açtığı için sonradan düzelme olasılığı yoktur. Aynı zamanda erken doğumlarda da bebeğin olması gereken kitle indeksinde olmaması problem yaratabilmektedir. Çoklu doğumlarda yaşanılan ölümler de doğacak olan diğer çocukları etkilemektedir.

Doğum sonrasında beyni etkileyen hastalık geçiren bebeklerde de gelişim bozukluğu olabilmektedir. Metabolik ve kan testlerinin doğumdan sonra yapılması tedavi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.