Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Gelişim Geriliği Düzelir mi?

Gelişim Geriliği Düzelir mi?
 

Doğum öncesinde, esnasında veya sonrasında etkilendiği biyolojik faktörler nedeniyle ya da sonradan maruz kaldığı yetersiz çevre şartları nedeniyle çocuğun akranlarına göre daha geriden gelmesine gelişim geriliği denir. Gelişim geriliği rutin muayeneler ile tespit edilebileceği gibi ebeveynler tarafından gözlemlenebilir bir rahatsızlıktır. Fiziksel alanlarda ve kişisel sosyal gelişimde karşılaşılan gerilikler hastalığın haberci belirtileridir. Yapılacak en önemli adım bir pedagogun yardımını istemektir. Yapılan tespitler sonrasında mutlak suretle çocuğun eksik olduğu konularda destek tedavileri verilmelidir. Çocuk hangi yaşta ise o yaşa uygun bazı gelişimsel tarama testleri yapılır.

 

Gelişim Geriliği Belirtileri Nelerdir?

Eğer çocuğun, bebeğin yaşıtlarına göre geri kaldığı fark edilirse, bu duruma derhal müdahale edilmeli ve buna takiben erken müdahale programları uygulanmalıdır. Yapılacak müdahale programı çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Bu amaçla ideal takip sıklıkları 0 ila 3 yaş için 6 aylık periyodlar haline bölünür. 3 ila 6 yaş için ise yıllık takip periyodları uygulanır. Aileden çocuğun hikayesini dinleyen doktor bu bilgiler ile uygun tedavi programı düzenlemesini sağlar. Böylelikle ebeveynlerin de içerisine dahil olduğu tempolu eğitim programı ile çocuğun eksik kaldığı adımlarda desteklenmesi sağlanır. Yani uygulanacak disiplinli program sayesinde çocuğun yaşıtlarının beceri ve gelişim seviyesini yakalaması öngörülür.

 

Gelişim geriliğinde en önemli husus konuşma gecikmesidir. Bunu fark eden aile öncelikle çocuğun gelişimini adım adım izlemeli hemen ardından uzman yardımına danışmalıdır. Gelişim geriliği duygusal, sosyal, fiziksel, dil, zihinsel gelişim olmak üzere çeşitli alanlarda etkisini gösterebilir. Sürecin içerisinde fiziksel gelişim alanında yürüme, tutma eylemleri ve koşma gibi motor becerilerde eksiklik hissedilebilir. En küçük yerleştirme oyunlarında problemler çekebiliyorsa ve birinin yardımını isteyerek yürümeye çalışması gelişim geriliğinin en büyük delillerindendir.

 

Gelişim Geriliği Sosyal Hayatı Nasıl Etkiler?

 

Çocuk ihmal edildiği sürece çevre şartlarına uyum sağlayamaz bu nedenle insanlarla nasıl iletişim kuracağı konusunda her zaman bir yanılgı içerisine düşer. Sosyal becerilerinde eksiklik görülüyorsa çocuğun oynadığı oyun ortamında değişiklikler yapılabilir ve arkadaşlarıyla beraber oynaması sağlanarak gelişim geriliğinin önüne bir adım geçilebilir. Ancak çocuktaki gelişim geriliği ilk zamanlarda aile tarafından fark edilemeyebilir veya gözden kaçan unsurlar olabilir. Gelişim geriliği geç fark edilir ve ileri aşamalara ulaşırsa kesin çözümler elde etmek fazlasıyla zor olacaktır. Hastalığın tedavi sürecinde ilaç kullanımı önerilmez. Bunun yerine aktivite ağırlıklı sosyal eğitim programları önerilir. Eğer çocuğunuzda gelişim geriliğinden şüphe ediyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Zaman geçtikçe çocuğun yaşıtlarıyla arasındaki beceri ve gelişim eksikliği farkı giderek artar ve hastalıkta çözüme ulaşmak güçleşir. Anne ve babanın bu süreçte çocuğa zengin bir çevre sunması, şartları verimli hale getirilmesi önerilir. Eğer belli yaşlarda çocuktan beklenen becerilerde eksiklikler fark ediliyorsa gelişim geriliği söz konusu olabilir. Çocukların ilk dahil olduğu sosyal çevre şüphesiz aile yanıdır. Aileden sonra ise çocuğun sosyalleşmeye başladığı ilk yer okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Çocuğun yaşına uygun eğitim programlarına tabi tutulması (yuva, gündüz bakım evleri, kreş, anaokulu vb.) onu daha çok sosyalleştirecek ve gelişimsel problemlerini ortadan kaldıracaktır. Uygun şart ve koşullar, çocuğun gelişim sürecini hızlandıracaktır.

 

Biyolojik faktörlerde ise uzmanların gerekli testleri yapması ardından uygun bir tedavi belirlenir. Uzman görüşüne başvurmak ve aklınızdaki soru işaretlerini danışmak istiyorsanız Rehberlikarastirma.com'dan ücretsiz talep formunu doldurunuz.

Unutmayın erken teşhis ve tedaviler ile gelişim geriliği tedavi edilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır.