Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Gelişim Geriliği Belirtileri ve Nedenleri

Gelişim Geriliği Belirtileri ve Nedenleri

Günümüz zamanında en çok görülen problemlerin başında gelen ve ebeveynleri şüpheye düşüren durumlardan birisi olan gelişim geriliği, çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilir. Bunların arasında biyolojik nedenler haricinde çevre şartlarının yeterli seviyede karşılanamaması nedeniyle gelişim geriliği kaydedilebilir. Öncelikli olarak çocuğun bakımından sorumlu anne ve babalar iş hayatında ise ve çocuğa yeterli vakit ayıramıyorsa çocuğun evde yalnız durması, dışarıdaki arkadaşları ile yeterince faaliyet gösterememesi nedenler arasında gösterilmektedir. Çocuklar gelişim çağında beyinsel fonksiyonlarının büyük bir kısmını oyun oynayarak geliştirdiği için bu şartlardan mahrum olması gelişim geriliğine fırsat verecektir.

 

Gelişim Geriliği Belirtileri Nelerdir?

 

Gelişim geriliğinin en büyük sinyali öncelikle konuşma gecikmesi ile başlar. Yani çocuk kendi yaşıtlarına göre az kelime kullanıyor ise ya da sadece kendisinin anladığı bir dilde istediklerini ifade etmeye çalışıyorsa doktora başvurmakta fayda olacaktır. Konuşma gecikmeleri sadece gelişim geriliğinin habercisi değil bazı patolojik sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilecek potansiyeldedir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi gelişim geriliğinde de erken teşhis ve tedavi çocuğun gelişim sürecindeki basamaklarında büyük bir rol oynayacaktır. Fiziksel olarak bebek, yürüme, koşma veya tutma gibi motor becerileri içeren eylemleri yapamıyorsa gerilik gözlemlenebilir. Bu durumdan şüpheleniyor iseniz çocuğunuzun temel aktiviteleri nasıl yaptığına göz atmalısınız. Legoları yerleştirmede problemler çekiyorsa ve kendinden emin olmayacak şekilde yürüme eylemlerini halledemiyorsa kesinlikle durum analizi yapılmalıdır. Ebeveynlerin en çok ihmal yaptığı alanlar sosyal ve duygusallık alanlarındadır. Bu sebeple çocuk, arkadaşları ile nasıl kontak kuracağını bilemediği gibi saldırgan olması veya kendini koruyamaması kaçınılmaz olur. Sosyal becerilerin eksikliği sadece çocuğun kendini güvende hissedeceği oynama ortamı sağlanarak giderilebilir. Zihinsel olarak gerilik gözlemlendiğinde; neden sonuç ilişkilerinin anlatılması, problem çözme becerilerinin kazandırılması ve somut soyut kavramların çocuğa öğretilmesi bireysel eğitim açısından şart olacaktır. Bu süreçte çocuğun üzerine düşülmeli ve aktiviteleri doğru yaptığına dair emin olunmalıdır. Bu bağlamda ailenin üzerine büyük sorumluluk payı düşmektedir.

 

Gelişim Geriliği Nedenleri Nelerdir?
 

Çocuğun gelişimi gebelik zamanında başlar. Bu süreçte anne şayet sigara, uyuşturucu ve alkol kullanıyorsa bebeklerin standart oranlardan düşük doğum boy-kilosu olması kaçınılmaz olabilir. Ayrıca prematüre denilen yani erken doğmuş bebeklerde de gelişim geriliği ihtimaller arasında yer alır. Gelişim geriliğindeki en ehemmiyetli sebep, büyüme hormonunun az olarak salgılanması veya hiç salgılanmaması üzerinedir. Bir çocuk yıl içerisinde 5-6 santimden az şekilde uzuyorsa, büyüme hormonu eksikliği için araştırma yapılmalıdır.

 

Dört duvar arasında büyümeye meyilli, dışarı sık çıkma şansı olmayan, ilgi görmeyen ve oynayacak kişi bulamayan çocukların gelişim geriliğine yakalanma oranı fazlasıyla yüksektir. Çocuktaki gelişim geriliği zamanında aile tarafından farkedilmeyecek kıvamda olabilir. Normal olarak aile, çocuğun gelişim aşamasında olduğunu ve zamanla bu durumun düzeleceğini düşünür fakat bu büyük bir yanılgıdır. Gelişim geriliği toplum açısından ön yargılı şekilde karşılandığı için aile bu durumu kabul etmek istemez. Bu düşünce sadece zaman kaybıdır. Gelişim geriliği ciddi boyutlara ulaşmadan pedagogdan destek istemek doğru karar olacaktır. Maalesef gelişim geriliğinde ne kadar geç kalınırsa yol alması o kadar zor hale gelir. Zaman akmaya devam ettikçe çocuğun yaşıtlarıyla arasındaki gelişim ve beceri eksikliği farkı fazlasıyla açılacaktır. Uzman görüşüne başvurmak ve bir pedagogdan yardım almak istiyorsanız Rehberlikarastirma.com aracılığıyla alanında uzman profesör ve pedagoglardan destek alabilirsiniz. Gelişim Geriliği ihmal etmeye gelmez ve erken teşhisle çocuğunuzu sağlıklı şekilde topluma geri kazandırabilirsiniz.