Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Gebelikte Gelişim Geriliği

Gebelikte Gelişim Geriliği

Gebelik esnasında bebekte gelişim geriliği olup olmadığını tespit edebilmek için anne adayının son adet dönemi tarihini kesin olarak hatırlıyor olması gerekmektedir. Aksi taktirde bebeğin kaç haftalık olduğu tam olarak anlaşılamaz ve gelişim geriliği olup olmadığını gözlemlemek zorlaşır.

 

Gebelikte annenin karnı olması gerekenden daha az büyüyorsa, bebeğin karın, kafa genişliği ve boy uzunluğu olması gereken değerlerin altında kalıyorsa gelişim geriliğinden şüphe edilebilir. Her hafta alınan sonuçlara göre ayrı ayrı değerlendirme yapmak yanlıştır. Bebek bazı haftalar biraz geri kalabilecekken anne adayının beslenme alışkanlıkları, uyku ve yorgunluk düzeyinde yapacağı değişiklikler ile bir sonraki hafta olması gerekenin üzerine çıkabilir. Eğer doktorunuz kesin bir gelişim geriliği tespit ettiğini belirtmemişse gelişim geriliğinden şüphe etmenize gerek yoktur. Bazı bebekler ise gelişim geriliği olduğu tespit edilmesine rağmen sadece yapı olarak miniklerdir. Anne ve babanın minyon yapıda olmasından dolayı dünyaya gelecek olan bebeğin de standartların altında kalması normaldir. Bu durumda bebekte bir problem olmadığı ancak doğumdan sonra anlaşılabilir.

Gebelikte Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Gelişim geriliğini tespit edebilmek için annenin son regl döngüsü tarihine göre bebeğin kaç haftalık olduğu bilgisi gereklidir. Bebeğin kaç haftalık olduğu anlaşıldıktan sonra vücut ölçümleri ultrason ile düzenli olarak yapılmaya başlanır. Eğer bebekte standartların oldukça altında boy ve kilo gelişimi gözleniyorsa gelişim geriliği şüphesi doğar. Bebeğin gelişimi eğer olması gerekenden 10 gün ya da daha fazla geriden geliyorsa gelişim geriliği ön tanısı kesin olarak koyulmaktadır. Ancak gebelik döneminde gelişim geriliği sadece gebeliklerin yüzde üçünde görülür. Doktorların koydukları gebelik dönemi tanılar kesin değildir. Bebeğin gelişimi geri değil sadece vücudu ufak olabilir. Bu nedenle doğumdan sonra bebek gözlemlenir ve doğru teşhis doğumdan sonra koyulur. 2500 gram ve altı doğan bebeklerde gelişim geriliği söz konusu olabilmektedir. 2500 gram altında doğan bebek eğer 38. Haftada doğum gerçekleşmişse gözlem altında tutulmalıdır. Eğer 38. Haftadan erken doğan bir bebek 2500 gram altında dünyaya gelmişse bu durum doğal olabilir ve gelişim geriliğinden şüphe edilmez.

Gebelikte Gelişim Geriliği Neden Olur? Gelişim Geriliği Nasıl Önlenir?

Gebelikte gelişim geriliğinin sebebi yüksek ihtimalle genetik sebeplere dayanmaktadır. Ancak anne adayı ile ilgili sebepler de gelişim geriliğine sebep olabilmektedir. Genetik faktörlerin önüne geçilememektedir. Ancak anne adayından kaynaklanan ve gelişim geriliğine sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Anne adayının alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanmaktan kesinlikle kaçınması gerekir. Bunlar gelişim geriliğine sebep olan en önemli etkenlerdir. Aynı zamanda anne adayının beslenme düzeni ve kendine iyi bakıyor olması önemlidir. Dinlenme rutinlerine özen göstermeli ve kendilerini yormamalıdırlar. Anne adaylarının ruhsal sağlığı da bedensel sağlığı kadar önemlidir ve gelişim geriliğine sebep olabilmektedir.

 

Annenin zehirlenme, diyabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşması da gebelik esnasında gelişim geriliğine yol açabilir. Aynı zamanda gebelik sürecinde bebeğin enfeksiyona dayalı bir hastalık geçirmesi gelişim geriliği oluşmasına sebep olur. Kızamık, kızılcık, kalp hastalıkları ve kromozomlara bağlı hastalıklara sahip olan bebeklerde gebelik döneminde gelişim geriliği ile karşılaşılmaktadır. Annenin kendine ve bebeğine iyi bakması, düzenli kontrollere gidiyor olması ve gelişim geriliği şüphesi varsa uygulanması gereken programa özen göstermesi gelişim geriliği sorununu ortadan kaldıracaktır. Gelişim geriliği uygun tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilen bir problemdir. En önemli etken doğru tedavi ve düzenli kontrollerdir. Eğer uzman doktor görüşlerine başvurmak veya bir tedavi süreci düzenlemek istiyorsanız Rehberlikarastirma.com dan ücretsiz talep oluşturabilirsiniz.