Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocuğunuzun okuldaki başarısını ve ilişkilerini etkileyebilecek karmaşık bir zihinsel sağlık bozukluğudur. DEHB belirtileri değişir ve bazen tanımak zordur.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, engellemeye yönelik denetim eksikliği nedeniyle davranışlarda ya da bilişte ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Bunun sonucu olarak çocukta bulunduğu gelişim dönemine uymayan dikkatsizlik ya da aşırı hareketlilik vardır. Başlangıcı genellikle üç yaş dolaylarında olmakla birlikte, tanı düzenli öğrenim için gerekli dikkat süresi ve yoğunlaşmanın gelişmesinin beklendiği ilkokul yıllarında konmaktadır.

DEHB Nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk döneminde başlayan, yaşam boyu süren, etkilenen erişkinlerin akademik, sosyal ve iş yaşamlarındaki işlevsellikleri gibi birçok alanda günlük işlevselliği ciddi şekilde bozan nöropsikiyatrik bir bozukluktur.

Genel toplumda DEHB yaygınlığı yaşla birlikte azalır. DEHB yaygınlığı yaklaşık olarak çocukluk döneminde %8, ergenlikte %6 ve erişkinlikte %4 civarındadır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Belirtileri

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri, davranışsal sorunların 2 tipi olarak kategorize edilebilir: dikkatsizlik ve hiperaktivite ve dürtüsellik.

DEHB olan çoğu insanın bu kategorilere giren problemleri vardır, ancak bu her zaman böyle değildir.

Örneğin, durumu olan bazı kişiler dikkat eksikliği ile ilgili problemlere sahip olabilirler, ancak hiperaktivite veya dürtüsellik ile ilgili olmayabilirler. DEHB'nin bu formu da dikkat eksikliği bozukluğu (ADD) olarak bilinir. ADD bazen fark edilmeden gidebilir, çünkü semptomlar daha az belirgin olabilir.

 

 

 

 

Çocuklarda ve gençlerde belirtiler

Çocuklarda ve gençlerde DEHB belirtileri iyi tanımlanmıştır ve genellikle 6 yaşından önce fark edilirler. Evde ve okulda olduğu gibi birden fazla durumda ortaya çıkarlar.

Dikkatsizlik

Dikkatsizliğin ana işaretleri şunlardır:

Kısa bir dikkat süresine sahip olmak ve kolayca dikkati dağılmak
Dikkatsiz hatalar yapmak - örneğin, okulda
Unutmak ya da bazı şeyleri kaybetmek
Sıkıcı veya zaman alıcı olan görevlere bağlı kalmamak
Talimatları dinleyememek ya da yerine getirememek
Sürekli değişen aktivite veya görevleri organize etmekte zorlanmak

Hiperaktivite ve dürtüsellik

Hiperaktivite ve dürtüsellik ana belirtileri şunlardır:

Özellikle sakin veya sessiz ortamda oturmak
Sürekli huzursuzluk
Görevlere konsantre olamamak
Aşırı fiziksel hareket
Aşırı konuşma
Olayların sırasını bekleyememek
Düşünmeden hareket etmek
Konuşmaları kesmek
Az ya da hiç tehlike duygusu

Bu semptomlar, bir çocuğun hayatında, okuldaki başarısızlık, diğer çocuk ve yetişkinlerle zayıf sosyal etkileşim ve disiplinle ilgili sorunlar gibi önemli sorunlara neden olabilir.

DEHB olan bir çocuğa yardım etmek

Çocuğunuzun dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri DEHB'ye bağlı olsun ya da olmasın, tedavi edilmediği takdirde birçok soruna neden olabilirler. Kendilerini odaklayamayan ve kontrol edemeyen çocuklar, okulda mücadele edebilir, sıkıntıya girebilir ve başkalarıyla birlikte olmak veya arkadaş edinmelerini zor bulabilir. Bu hayal kırıklıkları ve zorluklar, tüm aile için düşük benlik saygısının yanı sıra sürtünme ve strese yol açabilir.

Ancak tedavi , çocuğunuzun semptomlarında dramatik bir fark yaratabilir. Doğru destekle, çocuğunuz hayatın her alanında başarıya ulaşabilir.

Çocuğunuz DEHB'ye benzeyen belirtilerle mücadele ediyorsa, profesyonel yardım almak için beklemeyin. Dikkat eksikliği bozukluğu tanısı koymadan çocuğunuzun hiperaktivite, dikkatsizlik ve dürtüsellik belirtilerini tedavi edebilirsiniz.

DEHB olan çocuklar için ebeveynlik ipuçları

Çocuğunuz hiperaktif, dikkatsiz veya dürtüsel ise, onu dinlemek, bitirmek veya oturmak için onu almak çok fazla zaman alabilir. Sürekli izleme sinir bozucu ve yorucu olabilir. Bazen çocuğunuzun şovu çalıştırdığını hissedebilirsiniz. Ancak, çocuğunuzun becerilerini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda durumu kontrol altına almak için atabileceğiniz adımlar da vardır.

Dikkat eksikliği bozukluğu kötü ebeveynlikten kaynaklanmamakla birlikte, problem davranışlarını düzeltmek için uzun bir yol kat edebilecek etkili ebeveynlik stratejileri vardır.

DEHB olan çocukların yapıları, tutarlılığı, açık iletişimi, davranışları için ödülleri ve sonuçları gerekmektedir. Ayrıca çok fazla sevgi, destek ve cesarete ihtiyaç duyarlar.

Anne-babaların DEHB belirtilerini ve semptomlarını azaltmak için yapabileceği birçok şey vardır; doğal enerjiyi, oyunculuğu ve her çocukta kendine özgü bir merak duygusunu feda etmeden uygun yöntem ve çalışmalarla azaltabilirler.

Kendinize iyi bakın, böylece çocuğunuza daha iyi bakabilirsiniz. Doğru yiyin, egzersiz yapın, yeterince uyuyun, stresi azaltmanın yollarını bulun ve çocuğunuzun doktoru ve öğretmenlerinin yanı sıra aile ve arkadaşlardan yüz yüze destek alın.   

Yapıyı kur ve ona yap. Çocuğunuzun günlük rutinleri takip ederek, çocuğunuzun zamanlamasını basitleştirerek ve çocuğunuzu sağlıklı aktivitelerle meşgul ederek odaklanmış ve organize olmasına yardımcı olun.

Net beklentileri ayarlayın. Davranış kurallarını basitleştirin ve uyulduğunda veya kırıldığında ne olacağını açıklayın ve her seferinde bir ödül veya sonuçla takip edin.

Egzersiz ve uykuyu teşvik edin. Fiziksel aktivite konsantrasyonu artırır ve beyin gelişimini destekler. DEHB olan çocuklar için, daha iyi uykuya da yol açmaktadır ki bu da DEHB belirtilerini azaltabilir.

Çocuğunuzun doğru yemesine yardım edin. DEHB belirtilerini yönetmek için, her üç saatte bir düzenli sağlıklı yemek veya aperatif planlayın ve önemsiz ve şekerli yiyecekleri azaltın. 

Çocuğunuza nasıl arkadaş edineceğini öğretin. Daha iyi bir dinleyici haline gelmesine, insanların yüzlerini ve vücut dilini okumayı ve başkalarıyla daha rahat iletişim kurmasını sağlayın.

DEHB olan çocuklar için okul ipuçları

DEHB, açıkça, öğrenme yoluna giriyor. Sınıfta koşuyorsanız veya okuyor veya dinlemeniz gereken şeylere karar verirseniz, bilgiyi ememez veya işinizi yapamazsınız.

Okul ortamının çocukların yapmasını gerektirdiğini düşünün: Oturun. Sessizce dinle. Çok dikkat. Yönergeleri izleyin. Yoğunlaşmak. Bunlar, DEHB'si olan çocuklar için zor zamanlar geçiren çok şeylerdir - istekli olmadıkları için değil, çünkü beyinleri onlara izin vermeyecektir.

Fakat bu, DEHB olan çocukların okulda başarılı olamayacağı anlamına gelmez. Hem ebeveynlerin hem de öğretmenlerin, DEHB olan çocukların sınıfta gelişmesine yardımcı olacak pek çok şey vardır. Her çocuğun bireysel zayıflıklarını ve güçlü yanlarını değerlendirmekle başlar, daha sonra çocuğun odaklanmasına yardımcı olmak, görevde kalmak ve tam yeteneğini öğrenmek için yaratıcı stratejiler geliştirir.