Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Çocuklarda Gelişim Geriliği

Çocuklarda Gelişim Geriliği

Gelişim geriliği çoğu zaman fark edilmesi zor bir rahatsızlıktır. Gelişim geriliği olan çocuklarda bu rahatsızlık kimi zaman biyolojik faktörler sebebi ile kimi zaman da çevresel faktörler sebebi ile meydana gelmektedir. Çocuğun sahip olduğu gelişim geriliğindeki temel etken faktör biyolojik unsurlara dayanıyorsa kesin çözüm zor olacaktır ya da yüzde yüz tedavi elde edilemeyecektir. Ancak erken teşhis ve yoğun bir eğitim süreci ile çocuğun gelişimi düzenlenebilir ve etkileri minimum düzeye indirgenebilir. Ancak eğer gelişim geriliğinin altında yatan sebep çevresel faktörlere dayanıyorsa tedavi yüzde yüz mümkündür.

 

Erken teşhis edilen gelişim geriliği rahatsızlıklarında doğru tedavi yöntemleri hızlı ve kesin sonuçlar verir. Gelişim geriliğine sebep olan çevresel faktörler anne ve babanın ilgisinin ve dikkatinin az oluşundan kaynaklanır. Bu nedenle çocuklar yeterince oyun oynayamıyor, yeteri kadar iletişim kurmuyor olurlar. Çocukların beceri gelişimlerinde en önemli faktörler oynadığı oyunlar, ebeveynleri ve akranları ile kurduğu ilişkilerdir. Bu nedenle bu ilişkilerin eksikliği gelişim geriliğine sebebiyet vermektedir.

Çocuklarda Gelişim Geriliğinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda gelişim geriliği biyolojik sebeplere dayanıyor olabilir. Eğer sebep biyolojikse genetik bir geçiş söz konusudur. Bu durumda yoğun eğitim programları uygulamaktan başka bir çözüm yoktur. Yoğun eğitimler ile alınan performans yüzde yüz çözüm sunmayacaktır ancak hastalığın etkileri önemli derecede azalır.

 

Eğer çevresel faktörler bu rahatsızlığın sebebi ise bu çevresel faktörleri iyi tespit etmeniz gerekir. Çocukların aileleri ile zaman geçirmiyor olması, çocuk ile yeterince ilgilenilmiyor olması gelişim geriliğine sebep olur. Bu durum genellikle çalışan ailelerin çocuklarına bakıcıların baktığı durumlarda gözlemlenir. Aynı zamanda çok fazla sokağa çıkmayan, sürekli ev ve kapalı alanda kalan çocuklarda da gelişim geriliği görülür. Çünkü bu ortamlarda çocuğun dikkatini çeken ve ilgi göstereceği unsurlar bulunmamaktadır. Sokakta zaman geçirmek çocuk gelişiminde büyük önem taşır.

 

Bir diğer önemli etken ise oyunlardır. Çocukların beceriler elde edebilmek için oyunlar oynaması gerekir. Az veya yetersiz miktarda oyun oynatılan çocuklarda da gelişim geriliğine rastlamak mümkündür. Bu nedenle bu hastalığın tüm çevresel faktörleri anne ve babalara dayanır. İlgili bir anne baba olmak gelişim geriliğinin önüne geçmenin en kolay yoludur. Gelişim geriliği tespit edildiği zamandan itibaren anne ve babanın tüm yaşam tarzını ve iş bölümünü gözden geçirmesi gerekir?

Gelişim Geriliği Tanısı Konduktan Sonra Süreç Nasıl İlerler?

Çocukta gelişim geriliği tespit edildikten sonra yoğun bir eğitim programı oluşturulur. Bu programları uzman pedagoglarınız eşliğinde oluşturmanız gerekir. Yoğun tedavi eğitimlerine zaman kaybetmeden başlamak gerekir. Erken teşhis edilen ve tedavi süreci erken başlayan çocuklarda yüzde yüz olumlu sonuçlar alınma ihtimali çok yüksektir. Yoğun eğitim programları eşliğinde yaşam alanlarında da köklü değişiklikler yapılması önerilmektedir. Çocuğun kendisine daha çok zaman ayıran ve ilgi gösteren bir anne babaya ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle aile planlamanızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Daha sonra evinizin de değişime ihtiyacı olacaktır. Çocuğun ihtiyaçlarına uygun bir ev ortamı sağlamak için pedagoglara danışabilirsiniz.

 

Ev ortamından sonra oyun alanı ve yaşıtları ile ilişki kurabilmesi de oldukça önemlidir. Çocuğun yaşıtları ile aynı ortama sıklıkla sokulması ve sokakta oyun oynaması gelişim geriliği tedavisinde önemli bir destek yöntemidir. Eğer gelişim geriliğinden şüphe ediyorsanız, teşhis ve tedavi süreci hakkında bilgi almak istiyorsanız rehberlikarastirma.com adresimizi ziyaret ederek uzman doktor ve profesörlerden anında randevu talebi oluşturabilirsiniz. Unutmayın erken teşhis gelişim geriliği olan hastalar için hayati önem taşır.