Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Cerebral Palsy Tedavi Süreci

Cerebral Palsy Tedavi Süreci

 

Doğumdan önce, doğum sırasında veya sonrasında bir nedenden dolayı merkezi sinir sisteminin yürüttüğü hareket işlevi kısmının zarar görmesi sebebiyle çocukları engelli durumuna getiren Cerebral Palsy hastalığında tedavi süreci önem arz etmektedir. Beyin felci olarak tanımlanan Cerebral Palsy, büyük oranda kaslardaki hareket kısıtlaması olarak bilinen spastisitiye’ye neden olmaktadır.

 

Bu tür hastalığa sahip olan çocuklar genel olarak denge ve hareket sorunları, yürüme zorlukları, kontrol kusurları, yutmada güçlük ve göz hareketlerinin koordine edilmesinde güçlük görülür. Cerebral Palsy’de her zaman için bu belirtilerin görülmesi gerekmez. Bazen Cerebral Palsy hastalığı nedensiz olarak da saptanabilir. Hastalığın nedenleri ve belirtileri her hastada farklılık göstermektedir.

 

Cerebral Palsy tedavi sürecinde yapılan eğitim programları günlük yaşamın bir parçası haline gelmelidir. Bu eğitim programları önemli derecede çocuğun gelişimine katkı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda onu bağımsız birey haline getirecektir. Cerebral Palsy (CP)’de ebeveynlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu hastalık hakkında gerekli bilgileri edinmek ve bilinçli şekilde hareket etmek bebeğin tedavi sürecini etkileyecektir.

 

Çocuğa uygulanacak bütün tedavilerin tek amacı yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olacaktır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon sayesinde çocuğun gerekli uzuvlarını rahatça kullanabilmesi amaçlanır. Bunun yanınfa diğer uygulanacak fizik tedaviler çocuğun gelişimi devam ettikçe doğru şekilde konuşmasına yardımcı olmayı amaçlayacaktır. Bu süreçte doktor ve aileler bir arada çalışmalıdır. Psikologlar, nörologlar, fizyoterapistler ve aileler birlikte tedavi sürecine dahil olmalıdır. Mümkün olduğu kadar ailenin tüm fertleri süreç içerisine dahil olmalıdır. Çocuğun bağımsız olarak hareket etmesi amacıyla pratik yaptırılmalı, tedavilerin parçaları küçük adımlara ayrılmalıdır.

 

Cerebral Palsy Tedavileri Nelerdir?

 

Cerebral Palsy tedavi süreci boyunca çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlar gereğinden fazla süre kullanıldığında olumsuz etkiler gösterebilir. Ayrıca ortez uygulamaları, fizyoterapi yöntemleri bu konuda tecrübesi olan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Hekim kararı ile verilmeli ve çocuğun gelişmeleri adım adım takip edilmelidir. Verilen eğitimde çocuk hedefi başarmayı istemez ise, verilen aktivitelerin zor olmadığını kendiniz kontrol etmelisiniz. Ciddi olarak cerebral palsy görülen çocuklarda bir aşamadan sonra kendini tekrarlama dönemi görülebilir ve bu olağandır. Bu dönemde ise çocukla iletişimi arttırmak, olacak deformiteleri önlemek oldukça önemlidir. Bunun için medikal cihaz yardımı alınır. İyi bir pozisyonun teşviği için ekipmanlar gerekebilir ve oluşacak deformite tablosunun önüne geçilir. Bu sayede aile fertlerinin işi kolaylaşacaktır.

 

Cerebral Palsy hastası çocuk başını kendi kendine kaldırmayı öğrenmediği süre boyunca, oturma ve diğer söz konusu becerilerini geliştirmekte zorlanacaktır. Özellikle sırt üstüne yatmak, onu arka kısma doğru bastıracak ve vücut sertliğini buna nazaran arttıracaktır. Dik pozisyonlar ise başını yukarıda tutmasını üstelik etrafa bakmasını ve öğrenmesini kolayca sağlayacaktır. Bu nedenle doğru pozisyonların tercih edilmesi önemlidir. Cerebral Palsy tedavisi olmayan ve hayat boyu sürecek olan bir hastalık olarak bilinir. Fakat son yıllarda yapılan kök hücre araştırmaları istikrarla devam etmektedir. Kök hücre tedavisi ile alâkalı araştırmalar gelişmiş merkezlerde gayret içerisinde sürdürülmektedir.

 

Cerebral Palsy Önlenebilir mi?

Cerebral Palsy belirtilerinin büyük bir kısmı önlenebilir vaziyettedir. Annenin gebelik sırasında sağlıklı ve kontrollü bir hayat sürdürmesi çocuğun cerebral palsy hastalığına yakalanma oranını büyük ölçüde azaltılacaktır. Anne 18 yaşının altında veya 40 yaşının üzerinde olursa, ikiz-üçüz-dördüz gibi çoklu gebelik gerçekleştirirse ve gebelikte aşırı derecede kilo alma eğilimi gösterirse cerebral palsy görülme ihtimali artacaktır. Son olarak erken teşhis ve tedavinin büyük payı olduğu ebeveynler tarafından unutulmamalıdır.

 

Bu konu hakkında uzman görüşüne ihtiyacınız olursa ve yardım almak isterseniz rehberlikarastirma.com adresimizdeki ücretsiz başvuru formunu doldurarak yardım alabilirsiniz.