Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Cerebral Palsy: Omurilik Felci

Omurilik Felci Nedir? Omurilik Felci Tedavisi Var mı?

Cerebral Palsy Omurilik Felci

 


OMURİLİK FELÇLERİ

Omurilik Felci Nedir?

 

Omurilik felci, omurganın içindeki omuriliğin hasar görmesi ile ortaya çıkar ve hangi seviyede hasar olduysa oradan aşağısında çeşitli derecelerde felç oluşur. Omurilik hasarı ile sadece hareket sistemi etkilenmez ayrıca mesane ve barsaklar da görev yapamaz hale gelir. Omurilik felçlisi idrar ve dışkısın kontrolünü de kaybedilebilir.

Omurilik Felcinin Tedavisinde Neler Yapılabilir ?

Omurilik Felcinde tedavinin ana unsuru Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamalarıdır. Omurilik felcinde ne kadar erken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınır. Hastanın rehabilitasyon ekibi ile uyumu ve psikolojik durumu da alınacak sonucu etkiler.

 

Merkezimizde Omurilik Felci Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

 

Merkezimizde omurilik felçli hastaların yaralanma seviyesine göre, kollarını yeniden kullanabilmelerini sağlamak, yeniden yürüyebilmelerini sağlamak için fizyoterapist eşliğinde birebir fizyoterapi, birebir havuz içi rehabilitasyon, ileri teknoloji robotik rehabilitasyoncihazlarıyla yürüme ve kol tedavisi, elektroterapi, tıbbi masaj gibi yöntemler kullanmaktayız.

 

Omurilik Felcinin Nedenleri:

 

A. Hastalıklar
Omuriliğin içinde, çevresinde ve omurgada oluşan bir hastalık omuriliği sıkıştırabilir, bu baskı sonucunda zamanında müdahele edilmez ise omurilik felci ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir:

Urlar (Tümörler): Omurga-omurilik bölgesinde oluşan urların omuriliğe baskı yapması omurilik felcine sebep olabilir.

Enfeksiyonlar: Omurga veremi (Pott hastalığı), menenjit gibi hastalıklarının omuriliği deforme etmesi sonucu omurilik felci oluşabilir

Yumuşak Doku Hastalıkları: İleri derecede omurga fıtıkları, omurgayı çevreleyen dokulardaki deformasyonlar, yumuşak dokularda gelişen hastalıklar da omurilik felci meydana getirebilir.

B. Travmalar

Trafik Kazaları

Yüksekten Düşmeler

İş Kazaları

Ateşli Silah Yaralanmaları

Sportif Yaralanmalar (Sığ suya balıklama atlama vb.)

Doğal Afetler (deprem)

 

Omurlik Felcinin (OF) sonuçları

Tetraplegia;
Omuriliğin boyun seviyesinde yaralanması sonucu kollar, gövde ve bacaklar etkilenir. Nefes alma ve öksürmede güçlük oluşabilir.
Parapleji;
Parapleji, gövde seviyesinde omurilik hasarı sonucu meydana gelen gövde ve bacakları etkileyen felç durumudur. Kollar tamamen normaldir. Omurilik zedelenmesi hangi seviyede olursa olsun barsaklar ve idrar torbasının kontrolünde güçlük yaşar.