Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Cerebral Palsy Nedenleri

Cerebral Palsy Nedenleri

 

Cerebral Palsy, çocukluk dönemlerinde beynin travmaya uğraması nedeniyle dünyada en sık görülen fiziksel engel vakasıdır. Bu vaziyet doğum öncesi, doğum esnası ve doğum sonrası dönemlerde gelişimini tamamlamamış beynin hasar görmesi sebebiyle oluşmaktadır. Doğru adımlar ile yapılan erken müdahale sayesinde Cerebral Palsy'li çocuğa hayat boyu rehabilitasyon tedavileri uygulanarak yaşam kalitesi artırılabilir.

 

Prematüre olarak adlandırılan, yani gebelik süreci tamamlanmadan erken dünyaya gelme durumunda, anne ve bebeğin arasında doğabilecek kan uyuşmazlıkları sebebi ile, gebelik döneminde veya doğum esnasında bir sıkıntıdan ötürü bebeğin oksijensiz kalması nedeniyle Cerebral Palsy oluşabilir. Bebeğin geçireceği beyin kanamaları, viral ya da bakteriyel enfeksiyonların anneden bebeğin beyin dokularına ulaşması, annenin önerilmeyecek şekilde sigara, uyuşturucu, alkol kullanımını gebelikte sürdürmüş olması, yan etkileri olan ilaçların herhangi bir sebepten kullanılması veya yaşanan psikolojik problemler Cerebral Palsy'e sebep olan faktörler olarak bilinirler.

 

Cerebral Palsy'in Beraberinde Gelen Durumlar

 

Cerebral Palsy birçok çocukta farklı etkiler gösterir. Bu nedenden dolayı Cerebral Palsy hastalığına disiplinli bir tutum ile yaklaşılmalıdır. Cerebral Palsy'e yakalanan çoğu çocuğun 3'te 1'i yürüyemezken 4'te 1'i konuşamamaktadır. 10'da 1'ine görme problemi eşlik ederken 4'te 3'ü fiziksel acıya maruz kalır ve 4'te 1'i epilepsi hastası olmaktadır. Cerebral Palsy hastalığında her 4 çocuktan 1'inde davranış bozukluğu gözlemlenirken 5'te 1'inde uyuma bozukluğu baş gösterebilmektedir. Bu nedenle her çocukta farklı şekilde seyreden bu rahatsızlıkta teşhis oldukça dikkat gerektirir.

 

Cerebral Palsy görülen bebeklerde sıklıkla ortaya çıkan belirtiler mevcuttur. Motor gelişim basamaklarında gecikmeler seyredilir. Örneğin dönme, oturma ve yürüme işlemlerinin gereğinden fazla gecikmesi sıkça rastlanan belirtilerdir. Bebek oturur pozisyonda iken kafasını kaldırmakta zorlanır ve duruş bozukluğu meydana gelir. Belirtilen kaynaklarda vücudunun bir yanını kullanma eğilimi gösteren ayrıca kasların fazlasıyla gevşek veya gergin olan bebekler kaydedilmiştir. Kas kontrolünün zayıf olması Cerebral Palsy’in habercilerindendir. Tüm bunların yanı sıra, beslenme bozuklukları (bebeğin aldığı besini tekrar dışarıya çıkarması) Cerebral Palsy nedenleri arasında en belirgin özellikler olarak gösterilir.


Cerebral Palsy Belirtileri Nelerdir?

 

Cerebral Palsy hastalığının 4 alt tipi olduğu bilinir. En sık rastlanan ise spastik olarak bilinen tiptir. Çocuklarda % 70 ila 80 oranında seyredilmektedir. Spastik tipinde etkilenim bölgeleri hemipleji, kuadripleji, dipleji olarak ayrılır. Hemipleji’de bir vücudun yarım kısmı etkilenirken kuadripleji’de tüm vücut hasar görebilir. Dipleji’de ise vücudun simetrik kısmı etki alanına girer. Erken dönem belirtileri hayat kurtaracak vaziyete geldiği gibi ailenin bebeği iyi şekilde takip etmesi önemlidir. Gelişim takibi sayesinde çocuklar gelişim döneminde uzuvlarını en iyi şekilde kullanmayı öğrenir ve ileriki zamanlarda bağımsız olarak hareket kabiliyeti sağlayabilir. 6 aydan küçük bebeklerde kucaklanan bebeğin kafasının geriye doğru düştüğü görülürse, bebek anormal pozisyonda kasılmış veya gevşek duruyorsa ve kucakladığınızda bacakları makaslama pozisyonuna meyilli ise derhal doktora başvurulmalıdır. 6 Aydan büyük bebeklerde ise bu durum şöyle belirtilir; ellerini tam kapasiteli kullanma hareketlerini gerçekleştiremiyorsa, elini ağzına götürmekte iken zorluk çekiyorsa ve yuvarlanma hareketi gerçekleştirilmiyorsa Cerebral Palsy’den şüphelenir. Hastalıkta takibe geç kalındı ise ve bebek 10 aydan büyük hale geldi ise, bağımsız şekilde oturamama, dizlerinin veya kalçasının üzerinde hareket edebiliyor fakat emeklemeyi beceremiyorsa yine bir uzmana gözükmekte fayda vardır. Cerebral Palsy hastalığının henüz bir tedavisi olmadığı için çocuklara özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti verilmelidir. Bu sayede zaman geçtikte kendi özbenliği ile bilinçlenecek, topluma katılmada zorluklar çekmeyecek ve özgüvenli bir birey haline gelecektir.

 

Bu konuyla alâkalı uzman görüşüne başvurmak ve destek almak istiyorsanız rehberlikarastirma.com üzerinden ücretsiz talep oluşturabilirsiniz.