Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Cerebral Palsy Belirtileri

Cerebral Palsy Belirtileri

Cerebral Palsy hastalığı belirtileri genel olarak çocukların gelişim çağında gözle görülür hale gelmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının gelişimlerini sıkı takibe almaları gerekmekte ve belirtiler gözlendiği taktirde derhal doktora başvurulmalıdır. Cerebral Palsy belirtilerinden en önemlileri arasında çocuğun oturma eylemleri, yürümesi, konuşması ve kalkması durumlarında gözlemlenebilen anormal durumlar Cerebral Palsy habercisi olabilir. Çocukları engelli durumuna getiren Cerebral Palsy; doğumdan önce, doğum esnasında veya sonradan ortaya çıkabilmektedir. Merkezi sinir sisteminin belirli nedenlerden dolayı hareket işlevi görevini yürüten kısmının zarara uğraması sebebiyle meydana gelir.

 

Bütün önem arz eden hastalıklar gibi Cerebral Palsy hastalığında da erken teşhis ve yardım hastalığın zararını azaltmaktadır. Tedavisi bulunmadığı için erken teşhis ve ebeveynlerin çocuğa olan ilgisi çocuğun yaşam kalitesini ileriki boyutlarda fazlasıyla arttıracak ve bireyin bağımsız olmasında önemli rol oynayacaktır. Beyinde oluşan kısmi zarar çocuk büyüdükçe gelişmeyecek fakat etkileri farklı seyredebilecektir. Bu bağlamda uygulanacak yoğun egzersiz programı, medikal cihaz yardımları ve cerrahi operasyonlar ile hastanın yaşam kalitesi önemli ölçüde arttırılacaktır.

 

Cerebral Palsy belirtileri ortalama olarak 6 ila 12 ay arasında ortaya çıkabilir fakat değişkenlik göstererek 3 yaşına kadar da gözlemlenecek hale gelebilir. Eğer çocuğun kaslarında sertlik, anormal refleksler, parmak uçlarında yürüme, bacağını sürüyerek yürüme eylemini gerçekleştirme, konuşma bozuklukları, postür bozuklukları ve hatta isminin söylendiğinde tepki göstermemesi gibi eylemler Cerebral Palsy hastalığının belirtileri arasında bilinir. Bebeği sırt üstü yatırdığınızda vücudunun bükülmesi zorlaşıyorsa, kucaklandığında zor bir hal alıyorsa ve başı aşağıya doğru hafifçe düşüp kaldırılması zor oluyorsa mutlaka bir doktor yardımı almak gerekmektedir.

 

Serebral Palsi Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Serebral palsi ilerleyen bir rahatsızlık olmadığı gibi duruş ve hareket bozukluklarına verilen genel addır. Çoğu çocuk genellikle doğum öncesinde serebral palsiye yakalanmaktadır. Annenin gebelikte geçirdiği enfeksiyonlar, fazla radyasyona maruz kalması, kullandığı ilaçların yan etkileri, genetik bozuklukları serebral palsinin risk oranını artırmaktadır.

 

Doğum sırasında ise beynin gereğinden az oksijensiz kalması, 32. gebelik haftasından önce annenin doğuma geçmesi ve bebeğin 2 kilo 500 gramın altında doğması, anne ile bebeğin arasındaki kan uyumsuzlukları, plasentanın erken ayrılması gibi sebepler doktorlarca bilinmektedir. Doğum sonrasında beynin ilk başta olduğu gibi yetersiz oksijene adapte olamaması, doğumdan sonraki ilk 48 saatte mühim nöbetler geçirmesi, bebeğin güçlü bir şekilde sarsılması, solunum bozuklukların aksetmesi ve beyin kanamaları nedenler arasında gösterilir. Bu tür hastalığa yakalananların %30’unda hastalık sebebi bulunamamaktadır.

 

Serebral Palsi genellikle spastik olabilecek ve olmayacak şekilde iki tipe ayrılır. Spastik tipinde çok görülmese de bacaklar ve kollarda katılık gerçekleşir. Spastik olarak adlandırılmayan tipte ise vücutta baş gösteren dengesizlikler, anormal hareketler kaydedilir. Kas oranında azalmalar veya gereğinden fazla artış gözlemlenebilir. Bunun yanında emmede güçlük çekme ve alınan besinin ağızdan tekrar çıkarılması, vücut büyümesinde ve baş çevresinde büyüme gerilikleri en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır. Serebral palsili çoğu çocuğun zeka oranı normal olarak bilinir. Çocuğun fonksiyonel düzeyini en yükseklere çıkarmak için aile burada önemli etkenlerden bir tanesidir. Eğitim ve yardım uygulandığında tedavi uygulanması kolaylaşır.

 

Serebral Palsi Tanısı İçin Yapılan Tetkikler

Doktorlar genellikle serebral palsi hastalığı tanısı koymadan önce bebeğin doğum öncesindeki ve sonrasındaki hikayesini öğrenir. Bu bilgiler ile bebeğin 1 yaşına basmasını beklenir. Nitekim 1 yaşına kadar bebeğin gelişiminin önemli parçalarının tamamlanması gerekir. Nörolojik muayeneler, Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), Elektroansefalogram (EEG), Metabolik bazlı testler, Yürüyüş testi, Röntgen testleri, kan testi, Genetik testler, Bilgisayarlı tomografi (BT) gibi taramaların ardından kesin teşhis konur ve tedaviye başlanır.

 

Uzman görüşüne başvurmak ve yardım almak istiyorsanız Rehberlik Araştırma üzerinden alanında uzman kişilerden yardım isteyebilirsiniz.