Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Cerebral Palsy

Cerebral Palsy

Cerebral Palsy yani Türkçe adı ile Serebral palsi (SP) olarak bilinen beyin felci hastalığı, doğumdan önce, doğum sırasında veya sonradan ortaya çıkabilir. Merkezi sinir sisteminin hareket işlevi bölgesinin zarara uğraması nedeniyle hastalık ortaya çıkar. Hastalıkla ilk karşılaşıldığında doğum esnasında beynin oksijensiz kalması ve bebeğin mor olarak doğması sonucu olabileceği düşünceler arasında yer alır. Tedavisi olmadığı gibi etkisinin en aza indirgenmesi kişilerin elindedir.

 

Çocuk gelişim uzmanlarının hazırladığı gelişim destek programları fizyoterapi, ergoterapi gibi aileye verilecek danışmanlık sayesinde ayrıca cerrahi müdahaleler ve medikal cihazlar ile alınan zarar bir nevi azaltılabilir. Cerebral Palsy’li çocuklarda sertlik, titreme, anormal vücut pozisyonları ve güçsüzlük gözlenir. Beyinde oluşan zarar çocuk geliştikçe artmaz fakat etkileri değişkenlik gösterebilir. İlk başta hafif gelen sıkıntılar ilgilenilmez ise bir seviyeye ulaşabilir. Bu nedenle yoğun egzersiz programları, cerrahi operasyonlar, medikal cihazlar bu ehemmiyet içeren tabloyu ortadan kaldırabilecektir.

 

Cerebral Palsy Nasıl Anlaşılır?

 

Cerebral Palsyli bebek doğumdan sonra kısa bir zamanda fark edilir. Gevşeklik ve sertlik erken belirtiler arasında olduğu gibi diğer hassasiyet içeren belirtilerin gözle görülür hale gelmesi birkaç ayı bulabilir. Unutulmamalıdır ki her cerebral palsy’li çocuk aynı belirtileri göstermeyebilir. Ailelerin fark ettiği şeyler arasında ilk olarak ani sertleşme baş göstermektedir. Örnek vermek gerekirse bebeği bazı pozisyonlara soktuğunuzda, sırt üstü yatırırken bebeğin vücudunu bükmek, kucaklamak aşırı zor bir hal alacaktır. Diğer belirtilerin arasında ailelerin en çok karşılaştıklarından birisi de gevşekliktir. Bebek kucaklandığında başı aşağıya doğru hafifçe düşer ve kaldırılması mümkün olmaz. Havada tutulduğu sırada kolları ve bacakları asılı hale gelir ve söz konusu bebek az hareket eder. Şayet bebeğinizin emme ve yutması zayıf ise, dili aldığı besini dışarıya doğru itiyorsa ve ağzını kapatma güçlüğü seyrediliyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır. Alışılmadık davranış denilen, uyku sorunu çeken, huzursuzluk çıkaran veya tam tersi olabilecek şekilde çok sessiz ve çok fazla uyuyan bebeklerde görülebilir.

 

Cerebral Palsy’de İlaç Tedavisi Var mı?

 

Cerebral Palsy’e sahip olan bebek sürekli olarak doktorun kontrolü altında olmalıdır. Nitekim epilepsi problemi meydana çıkan çocuklarda nöbet geçirmesini önleyecek ilaç kullanması tavsiye edilir. Çocuğun tahmin edilemeyen zamanlarda geçirdiği yeni nöbetler, beynin hareket işlevini idare eden bölgesindeki hasarı oldukça olumsuz etkileyecektir. Cerebral Palsyli çocuklarda spastik kasları gevşeten ilaçların kullanımı sağlanabilir. Fakat bu ilaçların uzun dönemli kullanımı önemli yan etkilere sebebiyet verir.

 

Yapılan cerrahi operasyonlar maalesef cerebral palsyi tamamen tedavi etmeyecektir. Yapılan bu ortopedik ameliyatlar, spastik kasların çekmesini zayıflatmak ayrıca kontraktürlerin gelişmesini önlemek amacıyla yapılır. Nitekim beyin cerrahisinde kasların gevşetilmesini ve istemsiz hareketlerin kontrolünün sağlanmasını içeren ameliyatlar yapılabilir. Çoğu kişi cerebral Palsy’in bulaşıcı olduğundan şüphelenmektedir. Bu yanlış bir bakıştır. Bir çocuktan diğerine bulaşması söz konusu değildir. Ayrıca cerebral palsy’e sahip olan bireyler evlendiğinde çocuklarında aynı tip hastalık görülmesi de olası değildir fakat belirtilen nedenler meydana çıktığında hastalığın olması kaçınılmaz olacaktır. Tedavisi olmadığı için erken teşhis yapılması çocuğun gelişimini pozitif yönde etkileyecektir. Çocuk bu hastalıkla başa çıkabilir, beynindeki sağlam bölgeleri kullanacak duruma gelebilir ve kimsenin yardımı olmadan bağımsız bir yaşam sürdürebilir. Ailelerin en çok düştüğü hatalardan biri de yeni tedaviler aramaktır. Çocuğun mevcudiyetini koruduğu kapasiteyi geliştirmek ona daha çok katkı sağlayacak ve kendi ayaklarında durabilecek bir birey haline getirilmesinde önemli rol oynayacaktır.

 

Cerebral Palsy hastalığı ile alâkalı sorularınız için rehberlikarastirma.com adresimizden yardım alabilir, aklınızdaki tüm soruları uzmanlarımıza danışabilirsiniz.