Ücretsiz Talep Oluşturun!


Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez uygulaması vardır. Toplanan kişisel verileriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

Bebeklerde Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Gelişim Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde gelişim geriliği son yıllarda en sık görülen rahatsızlıkların başında yer alıyor. Bu rahatsızlığın bu denli artmasının en temel sebebi anne ve babaların çalışıyor olması olarak gösterilmekte. Yeterince ilgi ve alaka görmeyen çocuklarda gelişim geriliği gözlemleniyor. Çünkü çocuğun becerilerini geliştirebileceği alanlar ilgi görmeyen çocuklarda maalesef daha kısıtlı oluyor. Yeterince oyun oynamayan, yaşıtlarıyla zaman geçirmeyen, evden dışarı çok fazla çıkarılmayan, yetişkinler ve ebeveynler ile yeterince iletişim kurmayan çocuklarda gelişim geriliği sıklıkla görülüyor.

 

Çocuğun becerilerini geliştirebilmesi için oyunlar oynamaya, yaşıtları ile bir araya gelmeye ve ebeveynleri ile ilişkiler kurmaya ihtiyacı vardır. Tüm bu etkenlerden de anlaşıldığı üzere gelişim geriliği genetik bir rahatsızlık değildir. Tamamen dış etkenler sebebi ile gelişen bir rahatsızlıktır. Gelişim geriliğinin tedavi süreci için erken teşhis oldukça büyük önem taşır. Rahatsızlık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi süreci de o kadar kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

Gelişim Geriliğini Nasıl Anlarız?

Normal çocuklarda belirli periyotlarda belirli beceriler kazanılarak gelişim süreci devam eder. Ancak gelişim geriliği olan çocuklarda bu durum maalesef gözlenmez. Gelişim geriliği olan çocuklarda konuşma ve dil gelişimi, motor gelişimler, sosyal gelişimler akranlarının aksine çok daha geç gelişir ya da bazı vakalarda gelişme görülmez. Sosyal alanlarda kulaktan kulağa yayılan yanlış söylemler ailelerin gelişim geriliğini fark etmesini zorlaştırır. Her çocuğun gelişimini farklı zamanlarda ve farklı periyotlarda tamamladığı bilgisi tamamen yanlıştır. Eğer standartların dışında bir durum gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. Erken teşhis ile tedavi sürecinin çok hızlı ve kolay olacağını unutmamanızı öneririz. Eğer çocukta konuşma, yürüme, emekleme ve iletişim kurmaya çalışma gibi becerilerde bir eksiklik ya da bir gerilik seziyorsanız vakit kaybetmemenizi öneririz.

 

Genellikle ailelerin çocuklarındaki bu durumu gözlemlemeleri oldukça zordur. Bu nedenle 0 ile 3 yaş arasında yılda en az 2 kez olmak üzere bir uzman görüşüne ya da bir pedagoga başvurulması ve düzenli kontrollerin belirli aralıklarla yapılması gerekir. 3 yaşından sonra da en az yılda bir kez her çocuğun pedagog kontrolünden geçmesi şiddetle önerilir. Gelişim geriliği erken teşhiste sadece birkaç ay içerisinde yüzde yüz oranında olumlu sonuç vermektedir.

Gelişim Geriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gelişim geriliği genetik sebeplerden kaynaklı gelişen bir rahatsızlık değildir. Tamamen dış etkenler sebebi ile görülür. Bu nedenle tedavisi de dış etkenleri düzenlemekten geçer. Tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanılmaz. Doktorunuz ayrıca bir destek amacı ile ilaç yazmadığı sürece ilaç kullanmaktan kaçınmanızı öneririz. Gelişim geriliği tedavisinde öncelikle yoğun bir eğitim programı oluşturulur. Eğitim programına sadık kalınarak çocuğun eksikleri kapatılmak ve çocuğu akranlarına yetiştirmek amaçlanır. Aynı zamanda yaşam alanında değişiklikler yapılır. Yaşanılan ev ortamından, oyun alanına, oyun oynanan bahçeden diğer tüm ev alışkanlıklarına kadar köklü değişiklikler yapılmalıdır. Tüm bu değişimleri de pedagoglar eşliğinde planlamanızı öneririz.

 

Gelişim geriliği görülen çocukların ailelerinin bu aşamadan sonra ciddi sorumluluklar almaları gerekmektedir. Pedagoglar eşliğinde hazırlanan programa sadık kalınması ve düzenli ve doğru aile ilgisi ile çocuğun gelişim bozukluğu tamamı ile tedavi edilebilmektedir. Alışkanlıkları ve ortamı değiştirmek, doğru bir yaşam alanı oluşturmak gelişim geriliği tedavisinin temelidir. Eğitimler desteği ile rahatsızlıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Erken teşhis ve tedavi önerileri için, yıllık düzenli kontroller için uzman pedagoglardan randevu almak istiyorsanız rehberlikarastirma.com adresimizden 7/24 hizmet alabilir, ücretsiz randevu talebi oluşturabilirsiniz. Unutmayın erken teşhis gelişim geriliği tedavisinde büyük önem taşır.